Επικό νταμπλ της ΑΕΚ!

Δέκα μέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ επικράτησε με 2:0 του ΠΑΟΚ στο “Πανθεσσαλικό”, παρά το γεγονός ότι έπαιζε… όλο το ματς με παίκτη λιγότερο. Κάπως έτσι κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας και ολοκλήρωσε το νταμπλ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες από το 5′, χάρη σε απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Λάζαρος Ρότα. Το γεγονός αυτό όμως δεν τη λύγισε, μιας και βρήκε το γκολ είκοσι λεπτά αργότερα με τον Αρόλντ Μουκουντί. Στη συνέχεια κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, αλλά και να το… διευρύνει στο φινάλε, χάρη σε τρομερή προσπάθεια του Πάολο Φερνάντες. Με αυτόν τον τρόπο κατέκτησε για 16η στην ιστορία της το Κύπελλο Ελλάδας, αλλά και για 3η φορά το νταμπλ, πρώτη μετά το 1978.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό και ήταν για την ΑΕΚ. Ο Εχσάν Χατζισαφί ανέβηκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα στο Λιβάι Γκαρσία και εκείνος επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Ντομινίκ Κοτάρσκι ήταν εκεί. Λίγο μετά, ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να κάνει αντεπίθεση, με τον Τάισον να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και τον Ρότα να τον ανατρέπει όντας ο τελευταίος αμυνόμενος. Ο Φέλιξ Μπρίχ δεν δίστασε ούτε δευτερόλεπτο και απέβαλε τον Έλληνα δεξιό μπακ, αφήνοντας τους “κιτρινόμαυρους” με παίκτη λιγότερο. Στο 11′, ο Τάισον γύρισε ιδανικά την μπάλα στον Στέφαν Σβαμπ στα όρια της περιοχής, εκείνος πλάσαρε αμαρκάριστος, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζουν, εκμεταλλευόμενοι πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 13′, ο Χοάν Σάστρε πάτησε περιοχή και εκτέλεσε με δύναμη, όμως είδε τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς να αποκρούει… με το σώμα. Στο 19′ ήρθε η στιγμή του Αντρίγια Ζίβκοβιτς να απειλήσει, με το μακρινό σουτ του να φεύγει ένα μέτρο μακριά από την εστία. Επτά λεπτά αργότερα, εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα, η “ένωση” ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Νίκλας Ελίασον εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Μουκουντί είδε την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του και με ένα δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Η στιγμή που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, όταν ο Λάζαρος Ρότα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 5ο λεπτό. (EUROKINISSI)

Οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας πλέον το τέρμα της ισοφάρισης. Στο τελευταίο τέταρτο είχαν αρκετές καλές στιγμές, με τον Τάισον να νικιέται από τον Στάνκοβιτς στο 30′ και τον Γιάννη Κωνσταντέλια να αστοχεί από ευνοϊκή θέση στο 39′. Στο 42ο λεπτό όμως, κυριολεκτικά… άγγιξαν το γκολ, όταν ο Σάστρε, σε μία παρόμοια φάση με του 13′, σούταρε δυνατά, νίκησε τους πάντες, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι. Αυτή ήταν η τελευταία σημαντική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας στα χέρια της το 1:0.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν σαφέστατα χαμηλότερος. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει την κατοχή, όμως πλέον δεν δημιουργούσε τόσες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Μία κεφαλιά του Ζίβκοβιτς στο 66′, η οποία έφυγε περίπου ένα μέτρο πάνω από την εστία, ήταν η πιο καλή ευκαιρία για τον “δικέφαλο του βορρά”. Οι παίκτες του Αλμέιδα έμοιαζαν να διαχειρίζονται με άψογο τρόπο το αριθμητικό μειονέκτημα. Μάλιστα, ο Αργεντινός είχε φροντίσει να… φρεσκάρει το σχήμα του με τρεις αλλαγές στη συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα.

Στο 74′ ο Τάισον σούταρε από τα όρια της περιοχής, μετά από μία φάση διαρκείας, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε εύκολα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντόουγκας Αουγκούστο βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 88′, ο Στέφανος Τζίμας είχε μία σημαντική φάση, με τον Στάνκοβιτς όμως να αποκρούει το μακρινό του σουτ. Με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν πλέον μεγάλα ρίσκα, η ΑΕΚ βρήκε χώρους, ο Φερνάντες έφυγε στην αντεπίθεση και μετά από μια τρομερή ατομική ενέργεια σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2:0.

ΓΚΟΛ: 26′ Μουκουντί, 90’+1′ Φερνάντες

Κίτρινες: 35′ Σιμάνσκι – 40′ Σβαμπ, 50′ Αουγκούστο
Κόκκινη: 6′ Ρότα
Δοκάρι: 41′ Σάστρε

Στατιστικό: Η ΑΕΚ κατέκτησε για μόλις τρίτη φορά στην ιστορία της το νταμπλ. Η πρώτη ήταν το 1939, ενώ η δεύτερη πριν από 45 χρόνια, το μακρινό 1978.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Χατζισαφί, Μουκουντί, Ρότα, Σιμάνσκι (60′ Γιόνσον), Πινέδα (60′ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Ελίασον (82′ Μάνταλος), Γκαρσία (60′ Άμραμπατ), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (62′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86′ Κεντζιόρα), Σοάρες (62′ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (78′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (86′ Τζίμας), Τόμας