Κράτησε το απόλυτο η Πορτογαλία | Μεγάλο… κάζο για τη Βοσνία

Οι Ίβηρες έκαναν εύκολα το 9Χ9, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να “σπάει” τα ρεκόρ, την ώρα που η Σλοβακία σφράγισε το “εισιτήριο” για την τελική φάση του EURO 2024, ενώ το Λουξεμβούργο… διέλυσε τους Βόσινους, σε μία νίκη… ορόσημο στην ποδοσφαιρική του ιστορία.

Η Πορτογαλία αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 επί του Λιχτενστάιν στην έδρα του. Το δρόμο έδειξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος από την “άσπρη βούλα” σημείωσε το 127ο γκολ του με την φανέλα της Εθνικής Πορτογαλίας. Στο 57′, ο Κανσέλο έγραψε το τελικό 2-0, με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ να έχει εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Την πρόκριση στην τελική φάση σφράγισε και μαθηματικά η Σλοβακία, η οποία επιβλήθηκε εύκολα της Ισλανδίας του Ίνγκι Ίνγκασον με 4-2. Οι νικητές βρήκαν τα γκολ από τους Κούτσκα (30’), Ντούντα (36’) και Χάρασλιν, ενώ στην τρίτη θέση του γκρουπ βρέθηκε μία… έκπληξη.

Συγκεκριμένα, το Λουξεμβούργο διέσυρε με 4-1 τη Βοσνία, η οποία βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό, σε μία βραδιά που θέλει να ξεχάσει σύντομα. Οι νικητές προηγήθηκαν με γκολ του Όλεσεν στο 6′, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 30′ με τον ίδιο παίκτη. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55′, έκαναν το 3-0 με το αυτογκόλ του Μούγιακιτς. Το μόνο που κατάφερε η Βοσνία ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με… το ίδιο νόμισμα.

Τέλος, όσον αφορά το 7ο γκρουπ, το Μαυροβούνιο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε με 2-0 επί της Λιθουανίας, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς να σκοράρει το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Πλέον, οι Μαυροβούνιοι έφτασαν στους 11 βαθμούς και πλησίασαν τους Σέρβους, κρατώντας έτσι τις ελπίδες τους για την πρόκριση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της ημέρας (16/11) για τα προκριματικά του EURO 2024: