Κορυφή για Γεωργία | “Λύτρωσε” την Πορτογαλία ο Ντάντας (video)

Οι οικοδεσπότες τερμάτισαν στη πρώτη θέση του Α’ ομίλου στο Euro U21, ενώ o μέσος του ΠΑΟΚ έστειλε τη χώρα του στα προημιτελικά, αφήνοντας εκτός τους Βέλγους και τους Ολλανδούς.

To εισιτήριο για τη φάση των “8” του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πήραν οι μικροί της Γεωργίας και της Πορτογαλίας, που κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις στον όμιλό τους, σε ένα δραματικό φινάλε κατά τη τρίτη και τελευταία αγωνιστική.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Τιάγκο Ντάντας, καθώς ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο φινάλε του αγώνα με το Βέλγιο και έστειλε την πατρίδα του στην επόμενη φάση, μαζί με τους οικοδεσπότες, που ολοκλήρωσαν την έκπληξη και βρέθηκαν στη κορυφή, αφού δεν έχασαν ούτε από τους Ολλανδούς.

Ολλανδία – Γεωργία 1:1

Στη Τιφλίδα, οι Γεωργιανοί έπαιζαν εντός έδρας για τη πρόκριση και τα κατάφεραν, δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο γι’ ακόμη μία φορά, ολοκληρώνοντας αήττητοι και στη πρώτη θέση, έναν δύσκολο όμιλο. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, όταν ο Νταβιτασβίλι έκανε το 0:1 στο 42ο λεπτό. Όμως οι Ολλανδοί έφθασαν στην ισοφάριση, πριν τελειώσει το πρώτο μέρος. Ο Τέιλορ στο 45’+6’ διαμόρφωσε το 1:1, που έμελλε να παραμείνει μέχρι το τέλος. Οι “οράνιε” ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν ευκαιρίες, ωστόσο αποδείχθηκαν άστοχοι στη τελική προσπάθεια, καθώς δεν είχαν σουτ στο στόχο στην επανάληψη.

Πορτογαλία – Βέλγιο 2:1

Ο θάνατός σου, η ζωή μου ήταν αυτό το παιχνίδι, αφού μόνο μία από τις δύο θα περνούσε στην επόμενη φάση και παρ’ όλο που το Βέλγιο είχε το πάνω χέρι και με την ισοπαλία, δεν τα κατάφερε. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με τον Νέβες, ο οποίος έκανε το 1:0 στο 56’, αλλά ο Βέρτεσεν είχε την απάντηση και στο 65’ ισοφάρισε σε 1:1. Τη τελευταία λέξη την είπε ο Ντάντας στον αγώνα. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδιδαν οι τυπικά γηπεδούχοι και διαμόρφωσε το τελικό 2:1.//ΜΠ.