Κόλλησαν στο… μηδέν

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, καθώς οι “φιλοξενούμενοι” έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 30′, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0 για την 8η αγωνιστική της La Liga.

H Μπέτις… κόλλησε στη Βαγιαδολίδ. Από το 30ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες, οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, όμως καμία δεν κατάφερε να βρει γκολ, με αποτέλεσμα να μείνουν στο μηδέν. Έτσι, οι “φιλοξενούμενοι” παρέμειναν σε τροχιά Ευρώπης και την 5η θέση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πίσω από την μπάλα, να ψάχνουν τα πατήματά τους, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν ιδιαίτερες φάσεις. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, η Μπέτις βρέθηκε σε δύσκολη θέση, καθώς μετά το φάουλ του Πεσέλα, η φάση εξετάστηκε στο VAR, με τον διαιτητή να δείχνει απευθείας κόκκινη και τους “φιλοξενούμενους” να μένουν με 10 παίκτες. Στη συνέχεια η Βαγιαδολίθ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτης, πίεσε όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με το πρώτο μέρος να τελειώνει και τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Μπέτις προσπάθησε να ανέβει και στο 61ο λεπτό βρήκε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Κανάλες, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Μασίπ μπλόκαρε. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις, με τον ρυθμό να πέφτει και το σκορ να παραμένει 0-0 μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κίτρινες: 73′ Εσκουδέρο / 90+2 Καρβάλιο

Κόκκινες: 35′ Πεσέλα

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Φρεσνέδα, Φερνάντεθ, Σάντσεθ (69′ Μόντσου), Εσκουδέρο, Πέρεθ, Μέσα (69′ Ναρβάες), Αγκουάδο (56′ Βάισμαν), Αγκουάγιο, Λεόν, Πλάνο (81′ Γκουαρδιόλα)

Μπέτις: Σίλβα, Μοντόγια (59′ Σάμπαλι), Πεσέλα, Ρουίθ, Μορένο, Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Ενρίκε (59′ Ρουιμπάλ), Κανάλες, Ρόδρι (37′ Γκονζάλες), Ιγκλέσιας (80′ Χοσέ)