Κοιτάζει… Ευρώπη η Λεβερκούζεν

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο επικράτησε με 4:1 της Χέρτα Βερολίνου στην “Μπάι Αρένα”, για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, πλησιάζοντας την 7η θέση της κατάταξης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ στο 12′ χάρη σε προσπάθεια του Αζμούν. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Φριμπόνγκ έκανε το 2:0. Στο 61′ ο Ντιαμπί… τελείωσε το ματς, σκοράροντας μετά από δημιουργία του Βιρτζ. Ο Λουκεμπακιό μείωσε για τους πρωτευουσιάνους στο 67′ όμως ο Αντλί διαμόρφωσε το τελικό 4:1 στο 73ο λεπτό.

Πλέον, η Μπάγερ Λεβερκούζεν βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 31 πόντους, τέσσερις λιγότερους από την 7η Μάιντζ. Την ίδια στιγμή, η Χέρτα Βερολίνου παραμένει 14η με 20 πόντους, μόλις έναν πόντο πάνω από τη 16η Χόφενχαϊμ και τη 17η Σάλκε.//