Κινδύνεψε, αλλά τα κατάφερε η Λειψία

Οι “ταύροι” επικράτησαν με 3-2 της Χέρτα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga, παρουσιάζοντας… δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση και παίρνοντας μια πολύ σημαντική -βαθμολογικά- νίκη.

Η Λειψία πέτυχε τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, όμως… έπαιξε με τη φωτιά στο δεύτερο μέρος, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τον εφησυχασμό των γηπεδούχων και έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο δεύτερο λεπτό ο Ρίχτερ σούταρε από μακρινή απόσταση και ο Μπλάσβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 25′, ο Σομποσλάι βρήκε πολύ ωραία τον Φόρσμπεργκ, με τον Σουηδό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 31′ η Λειψία πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με τον Ρομ να εκμεταλλεύεται την… αναταραχή στην άμυνα των Βερολινέζων και να σκοράρει με δυνατό σουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ, καθώς ο προωθημένος Ορμπάν πήρε το “ριμπάουντ” από την απόκρουση του Κρίστενσεν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 50′, ο Σίλβα σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 62ο λεπτό, η Χέρτα κέρδισε πέναλτι, με τον Λουκεμπάκιο να το εκτελεί εύστοχα και να μειώνει για τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά αργότερα (64′), ο Γιόβετιτς πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 3-2. Στο 69′ λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση, καθώς η κεφαλιά του Γιόβετιτς από το ύψος του πέναλτι πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ: 25′ Φόρσμπεργκ, 31′ Ρομ, 45+1′ Ορμπάν / 62′ Λουκεμπάκιο (πεν.), 64′ Γιόβετιτς

Κίτρινες: 38′ Χαϊνταρά, 63′ Καμπλ / 32′ Κεμπφ, 41′ Ρίχτερ, 90+3′ Ροχέλ

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιτς, Σιμακάν (61′ Χένρικς), Ορμπάν, Ντιαλό, Ρομ (61′ Χάλστενμπεργκ), Φόρσμπεργκ (72′ Πόουλσεν), Σλάγκερ, Χαϊνταρά (61′ Καμπλ), Σομποσλάι, Σίλβα (72′ Ράμος), Ενκουνκού.

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβαρτζ): Κρίστενσεν, Κένι, Ρόγκελ, Κεμπφ, Πλάτενχαρντ (46′ Μίτελσταντ), Τουσάρ, Σούνιτς (46′ Κάνγκα), Σερντάρ (83′ Σέλκε), Λουκεμπάκιο, Ρίχτερ (59′ Εγιούκε), Γιόβετιτς.