Κέρδισε στο… παρά πέντε η Ρεν

Οι “κοκκινόμαυροι” απέδρασαν από το “Σταντ Ρεϊμόντ-Κοπά” χάρη σε ένα γκολ του Μάγιερ στα… χασομέρια επικρατώντας με 2-1 της Ανζέρ για την 12η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, άνηκε ολοκληρωτικά στη Ρεν, με την ομάδα του Ζενεσιό να ανταμείβει την εικόνα της με το γκολ του Γκουϊρί λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση σε 1-1 ωστόσο η Ρεν ήταν αυτή που είπε την τελευταία της λέξη στο παιχνίδι, καθώς με πέναλτι πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι στο παιχνίδι, όταν ο Γκουϊρί έχασε ευκαιρία στο 10’. Στο 27’ ο Μπουριγκό σούταρε από μακρινή απόσταση με τον Μπερναντονί να τον σταματάει. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 43’, ο Μπουριγκό έδωσε πάσα πάρε-βάλε με τον Γκουϊρί να πλασάρει τον Μπερναντονί και να γράφει το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανζέρ μπήκε δυναμικά και έβγαλε γρήγορα την αντίδρασή της. Στο 53’ ο Σαλαμά με ένα πλασέ μέσα στη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μανταντά γράφοντας το 1-1. Η Ρεν απάντησε με ευκαιρία στο 61’ με την κεφαλιά του Τραορέ να την απομακρύνει ο Μπερναντονί μακριά από την εστία του. Λίγο αργότερα, η Ρεν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξανά πάρει κεφάλι στο σκορ, ο Τεατέ με κεφαλιά απείλησε την εστία της Ανζέρ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι “κοκκινόμαυροι” σκόραραν από τα 11 μέτρα. Ο νεοφερμένος στον αγωνιστικό χώρο, Μάγιερ, με ψύχραιμη εκτέλεση έκανε το 2-1. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 53’ Σαλαμά / 43’ Γκουϊρί, 90+4 Μάγιερ

Κίτρινες: 55’ Βαλέρι / 57’ Ταίτ, Τεατέ

Ανζέρ (Ζεράλντ Μπατίκλ): Μπερναντονί, Καπέλ, Μεντί, Αμαντού, Χουντόντζι, Βαλέρι (85’ Τιούμπ), Ουνάι, Μπενταλέμπ, Ούνου, Μπουφάλ (86’ Ελ Μελάλι), Σαλαμά (69’ Σίμα)

Ρεν (Μπρούνο Ζενεσιό): Μανταντά, Τρουφέ (77’ Μελίνγκ), Τεατέ, Βου, Τραορέ, Τεριέ (77’ Σουλεμανά), Ταίτ, Σέκα, Μπουριγκό (69’ Μάγιερ), Καλιμουεντό (86’ Αμπλίν), Γκουϊρί (68’ Ντουέ)