Κατηγορείται για ρατσιστική επίθεση ο Φούντας

Για λεκτική επίθεση με ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς κατά του Ντάμιον Λόου που αγωνίζεται στην Ίντερ Μαϊάμι φέρεται να κατηγορείται ο διεθνής Έλληνας επιθετικός, σύμφωνα με τα αμερικάνικα ΜΜΕ.

Πιο συγκεκριμένα, στο 59ο λεπτό υπήρξε σχετική ένταση μεταξύ των δύο παικτών που φάνηκε να ανταλλάσσουν κάποιες κουβέντες. Στη συνέχεια, 29χρονος Τζαμαϊκανός κατηγόρησε τον Ταξιάρχη φούντα ότι χρησιμοποίησε τη λέξη από “Ν” (σ.σ. νέγρος).

Σε δηλώσεις που παραχώρησε μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας από τη Φλόριντα, Φιλ Νέβιλ, είπε τα εξής: «Χρησιμοποιήθηκε μια λέξη που είναι απαράδεκτη στην κοινωνία. Είναι η χειρότερη λέξη στον κόσμο».

Ο Γουέιν Ρούνεϊ από την άλλη προτίμησε να μην πάρει θέση για το ζήτημα και είπε: «Υπήρξε μια καταγγελία, η οποία είμαι βέβαιος ότι θα διερευνηθεί. Δεν μπορώ να πω πολλά περισσότερα».

Ο εκπρόσωπος της Ντι Σι Γιουνάιτεντ πως «Ο σύλλογος θα συνεργαστεί στενά με το MLS και την Ίντερ Μαϊάμι για να ερευνήσει το περιστατικό». Πάντως, ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στο 58ο λεπτό για το 2-2. Βέβαια, εν τέλει το ματς έκρινε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν με γκολ που πέτυχε στο 90’+4′ δίνοντας το διπλό στην ομάδα του μέσα στην πρωτεύουσα των ΗΠΑ.