Καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση Λίβερπουλ και Ρόμα

Με το εμφατικό 5-1 η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ επικράτησε της Σπάρτα Πράγας στην Τσεχία και βάζει πλώρη για την συνέχεια της διοργάνωσης και τους “8” της διοργάνωσης. Οι Ρωμαίοι βλέπουν τους προημιτελικούς καθώς πήραν τεράστια νίκη με 4-0 επί της Μπράιτον.

Καραμπάκ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-2

Η Καραμπάκ βρέθηκε απέναντι στη Λεβερκούζεν με το σύνολο του Τσάμπι Αλόσνο να έχει δύσκολη αποστολή στο Αζερμπαϊτζάν. Λίγο πριν το ημίωρο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 1-0 με τον Μπενζιά στο 26ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ζουνίνιο έκανε το 2-0 για να δώσει ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Γερμανοί γύρισαν τον διακόπτη στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βίρτζ να μειώνει σε πρώτο χρόνο στο 70ο λεπτό και με τον Πάτρικ Σικ να κάνει το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις του δευτέρου μέρους, κρατώντας την ομάδα του Ισπανού προπονητή ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης για τους “8” της διοργάνωσης.

Ρόμα-Μπράιτον 4-0

Η Ρόμα αντιμετώπισε την Μπράιτον στο “Ολίμπικο” της Ρώμης, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0 μόλις στο 13ο λεπτό με τον Πάουλο Ντιμπάλα βάζοντας σε θέση οδηγού τους Ιταλούς. Ο Ρομέλου Λουκάκου έκανε το 2-0 λίγο πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών στο πρώτο μέρος, διπλασιάζοντας τα τέρματα των Ιταλών. Η Μπράιτον δεν μπόρεσε να βρει χώρους για να δημιουργήσει και στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε. Συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό ο Μαντσίνι έκανε το 3-0 και τέσσερα λεπτά μετά ο Κριστάντε έκανε το 4-0 για να δώσει διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν αποφασιστικό βήμα για την επόμενη φάση του Europa League.

Σπάρτα Πράγας-Λίβερπουλ 1-5

Οι Τσέχοι φιλοξένησαν τους “κόκκινους” του Γιούρκεν Κλοπ στη ΕΠΕΤ Αρένα με φόντο ένα εισιτήριο για τους “8” του Europa League. Οι Άγγλοι μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση, σκοράροντας με τον ΜακΆλιστερ από την άσπρη βούλα μόλις στο 5ο λεπτό. Στην συνέχεια ο Ντάρβιν Νούνιεζ στο 25ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν συνεχώς μέτρα στο γήπεδο, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ ξανά με τον Ουρουγουανό στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η Σπάρτα Πράγας μείωσε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, μετά από αυτογκόλ του Μπράντλεϊ, με την απάντηση να είναι άμεση με τον Λουίς Ντίαζ να κάνει το 4-1 στο 53ο λεπτό μετά από σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Η Λίβερπουλ έψαξε και 5ο γκολ με τον Σαλάχ, αλλά ο Αιγύπτιος βρέθηκε σε θέση οφσάιντ με το τέρμα του να ακυρώνεται. Το τελικό 5-1 έκανε ο Σόμποσλαϊ στις καθυστερήσεις το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με τους “κόκκινους” να σκέφτονται ήδη την επόμενη φάση.