Κατάθεση ψυχής ο Λιβάγια: Έπαιξε 100 λεπτά και σκόραρε α λα Πανένκα

Ο Κροάτης επιθετικός, την ημέρα που έχασε τον πατέρα του, φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο ματς της Χάιντουκ Σπλιτ με την Όσιγιεκ και κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Την Κυριακή (28/8) τα ξημερώματα, ο Μάρκο Λιβάγια έχασε τον πατέρα του, Μίλαν Λιβάγια, σε τροχαίο δυστύχημα. Η Χάιντουκ του έδωσε άδεια για να μην αγωνιστεί στον εκτός έδρας αγώνα με την Όσιγιεκ, ωστόσο ο ίδιος θέλησε να συμπεριληφθεί κανονικά στην αποστολή και να αγωνιστεί στο ματς.

Ο Κροάτης επιθετικός αγωνίστηκε ως βασικός, φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού και έκανε κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο. Έπαιξε συνολικά για περισσότερα από 100 λεπτά (λόγω του χρόνου των καθυστερήσεων) και πέτυχε το γκολ που μείωσε στο σκορ (2-1), με γκολ α λα Πανένκα.