Ήττα της Μπάγερν και… φωτιά στην κορυφή!

Την Τρίτη (14/2) η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν νίκησε εκτός έδρας με 1:0 την Παρί Σεν Ζερμέν, για τη φάση των “16” του Champions League, αλλά στο πρωτάθλημα ηττήθηκε σήμερα (18/2) με 3:2 στην έδρα της Γκλάντμπαχ και οι διώκτες της την πλησίασαν, ενώ άλλοι έχουν την ευκαιρία να την προσπεράσουν!

“Χαμός” στην Bundesliga! Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, η Γκλάντμπαχ επικράτησε εντός έδρας με 3:2 της Μπάγερν Μονάχου και έβαλε… φωτιά στην κορυφή. Οι Βαυαροί μπορεί να βρίσκονται ακόμα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αλλά οι διώκτες της μείωσαν αρκετά τη διαφορά, ενώ άλλοι έχουν την ευκαιρία να τους προσπεράσουν.

Ο Ουπαμεκανό πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης και τα “πουλάρια” εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το… δώρο του Γάλλου κεντρικού αμυντικού. Ο Στιντλ στο 13′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε, με τον Τσούπο Μοτίνγκ να ισοφαρίζει στο 35′ σε 1:1. Στο δεύτερο μέρος και στο 55′ ο Χόφμαν έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Τουράμ στο 84′ να γράφει το  3:2 και να “φιλοδωρεί” τον πρώην τερματοφύλακά τους, Γιαν Σόμερ, με τρία γκολ. Το μόνο που κατάφεραν οι Βαυαροί, ήταν να μειώσουν σε 3:2 με τον Τελ στις καθυστερήσεις.

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 0:3

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 1:0 της Βόλφσμπουργκ και παραμένει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, σε μεγαλύτερη απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου και έναν πίσω από την τέταρτη Φράιμπουργκ στην κούρσα για τα εισιτήρια του Champions League. Ο Φόρσμπεργκ στο 14′ με ωραίο σουτ από την άκρη της περιοχής άνοιξε το σκορ για τη Λειψία, ενώ Λάιμερ στο 85′ και Σομποσλάι στο 90+2′ κλείδωσαν το τρίποντο για τους “ταύρους”.

Στουτγκάρδη – Κολωνία 3:0

Σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο για την Στουτγκάρδη, που επικράτησε με 3:0 της Κολωνίας και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία σκόραρε με τους Ζιλ Ντίας (9′), Σόσα (59′) και Κουλιμπαλί (74′) και ανέβηκε στην 14η θέση με 19 βαθμούς. Βασικός αγωνίστηκε ο Ντίνος Μαυροπάνος, που έβγαλε όλο το 90λεπτο βοηθώντας την ομάδα του να κρατήσει το μηδέν.

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 0:2

Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ έφτασε σε τρίτη σερί νίκη στα επίσημα παιχνίδια της και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση τριών βαθμών πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου και με… αέρα ενός βαθμού από την 5η Λειψία στην κούρσα για τα εισιτήρια του επόμενου Champions League. Tα γκολ για την Φράιμπουργκ πέτυχαν οι Γκρέγκοριτς στο 39′ και Χόλερ στο 51′.