Ήττα για Τζόλη στο Φόλενταμ | Από το ημίχρονο “καθάρισε” ο Άγιαξ

Δύο ήττες για τις ομάδες που εκπροσωπούσαν σήμερα (28/08) οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στην Ολλανδία, καθώς ηττήθηκε και η Τβέντε του Τζόλη και η Ουτρέχτη των Μπάρκα και Δουβίκα.

Τα φαβορί συνεχίζουν ακάθεκτα στην Eredivisie με τους Άγιαξ και Αϊντχόφεν να έχουν το απόλυτο έως τώρα στη σεζόν (η δεύτερη έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) και να οδηγούν μαζί με τη Φέγενορντ την κούρσα του πρωταθλήματος.

Ουτρέχτη-Άγιαξ 0-2

Από το πρώτο ημίχρονο “καθάρισε” την αναμέτρηση ο “Αίαντας” αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′. Ο Μπέργκχαους έγινε αποδέκτης της προσπάθειας του Άλβαρεζ και άνοιξε το σκορ από κοντινή απόσταση. Ο Άγιαξ διατήρησε την κατοχή και απειλούσε την εστία του Μπάρκα, με τον σκόρερ να γίνεται δημιουργός στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Μπρόμπεϊ με δυνατή κεφαλιά να νικάει τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη η Ουτρέχτη ανέβασε τις γραμμές της για να πιέσει τον Άγιαξ, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, που δεν ήταν όμως ικανές ώστε να τις φέρουν κάποιο τέρμα. Ο Τάσος Δουβίκας μπήκε με αλλαγή στο 70′.

ΓΚΟΛ: Μπέργκχαους 10′, Μπρόμπεϊ 45+1′.

Εξέλσιορ-Αϊντχόφεν 1-6

Υπερηχητική Αϊντχόφεν που “σκόρπισε” με έξι τέρματα την ανήμπορη να αντιδράσει Εξέλσιορ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Φέρμαν. Μέχρι το ημίχρονο ο Σανγκαρέ είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 σημειώνοντας δύο γκολ.

Στην επανάληψη ο Σίμονς σκόραρε δις (55′ και 84′), με τον Τζάκπο να προσθέτει ένα ακόμη γκολ για το τελικό 1-6. Το μόνο που κατάφερε η Εξέλσιορ ήταν να μειώσει προσωρινά σε 1-5 με τον Χόρεμανς.

ΓΚΟΛ: Χόρεμανς 74′- Φέρμαν 2′, Σανγκαρέ 29′,45′, Σίμονς 55′,84′, Τζάκπο 59′.

Φόλενταμ-Τβέντε 1-0

Δεν τα κατάφεραν ο Χρήστος Τζόλης και η παρέα του στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Φόλενταμ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε για 71΄λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα να αποφύγει την ήττα.

Παρά το καλύτερο πρόσωπο που έδειξε η Τβέντε στην αναμέτρηση, δεν μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε και δέχθηκε το γκολ στο 83′ από τον Ζιφούκ, χωρίς να μπορέσει μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού να φτάσει στο τέρμα της ισοφάρισης.

ΓΚΟΛ: Ζιφούκ 83′