Ήταν ανώτερη αλλά… σκόνταψε

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στο γαλλικό πρωτάθλημα είχε το βράδυ της Παρασκευής (13/8) στο “Stade de la Beaujoire” η Λιλ του Πάολο Φονσέκα μιας και έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Ναντ.

Σε μια αναμέτρηση όπου η λύση ήρθε… από τον πάγκο, οι Λιλουά πέταξαν δύο βαθμούς παρά την ανωτερότητά τους. Από την άλλη, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ εκμεταλλεύτηκε άριστα όσες ευκαιρίες είχε και πήρε έναν πολύ χρήσιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας σε ολόκληρη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ δέχθηκαν και πολλές (τέσσερις συνολικά) κίτρινες κάρτες. Στο 28ο λεπτό, ο Μόουζες Σιμόν έπιασε ένα τρομερό σουτ και “εκτέλεσε” τον Ζάρντιμ για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λιλουά είχαν κατοχή άνω του 73% και απειλούσαν ακόμα περισσότερο. Ο Φονσέκα έβαλε τον Ισμαίλι στο ματς στο 46′ και τριάντα λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος αμυντικός τον έβγαλε “ασπροπρόσωπο” ισοφαρίζοντας το ματς. Στη συνέχεια, παρ’ ότι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ, δεν τα κατάφεραν και περιορίστηκαν στον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: Σιμόν 28′ / Ισμαίλι 76′

Κίτρινες: Ζιρότο 90′ / Ζεντάντκα 14′, Ντζαλό 18′, Φόντε 18′, Αντρέ 37′

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Παλουά, Τζίροτο, Τσιριβέγια, Μερλίν (Απιά 90’+1′), Μουτουσά, Μοσταφά Μοχάμεντ (Γκεσάν 79′), Κοκό (Φάμπιο 59′), Μπλας, Σιμόν, Καστεγιέτο.

Λιλ (Πάολο Φονσέκα): Ζαρντίμ, Ντζαλό (Ισμαίλι 46′), Αλεκσάντρο, Φόντε, Ζεντάντκα (Ντιακιτέ 46′), Γκόμες (Μάρτιν 85′), Αντρέ, Μπαμπά, Καμπελά, Νταβίντ, Μπαγιό (Γκούντμουνσον 77′).