Iστορική τεσσάρα της Μόντσα στη Μίλαν

Η Μόντσα ολοκλήρωσε με ένα μεγάλο «χτύπημα» την 25η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας της Μίλαν με 4-2 στο «Brianteo» σε ένα ματς που τα είχε όλα και πάνω απ’ όλα απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου οι γηπεδούχοι «εκτέλεσαν» δις τους «ροσονέρι» των 10 παικτών.

Μία νίκη ιστορικού χαρακτήρα, καθώς ήταν η πρώτη στην ιστορία της Μόντσα απέναντι στη Μίλαν, με τους γηπεδούχους να κόβουν το δρόμο της ομάδας του Στέφανο Πιόλι προς τη 2η θέση.

Η Μόντσα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Πεσίνα και Ντάνι Μότα στο φινάλε του πρώτου μέρους. Η αποβολή του Γιόβιτς με απευθείας κόκκινη στο 53′ έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Μίλαν, η οποία ωστόσο, βρήκε τον τρόπο για να αντιδράσει και να ισοφαρίσει με τα τέρματα των Ζιρού (64′) και Πούλισικ (88′).

Η Μόντσα, ωστόσο, είπε την τελευταία… λέξη στο ματς. Ο Μπόντο στο 90′ κι ο Κολόμπο (παίκτης που αγωνίζεται ως δανεικός απ’ τη Μίλαν στη Μόντσα!) στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλαν τη σφραγίδα τους σε μία ιστορική νίκη που έφερε τη Μόντσα πολύ μακριά πλέον απ’ την επικίνδυνη ζώνη…