Ιστορική επιστροφή στην Πρέμιερ Λιγκ μετά από 23 χρόνια

Η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 στον τελικό των 200.000.000 λιρών κόντρα στη Χάντερσφιλντ και μαζί την άνοδο στην πρώτη τη τάξη κατηγορία της Αγγλίας.

Τα 23 χρόνια αναμονής έφτασαν στο τέλος τους. Οι «κόκκινοι» του Βαγγέλη Μαρινάκη, πέρασαν νικηφόρα από το Γουέμπλεϊ στον τελικό Πλέι Οφ ανόδου κόντρα στη Χάντερσφιλντ και πανηγύρισαν την επιστροφή τους στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νότιγχαμ είχε την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή. Αναζητώντας συνεχώς υπεραριθμίες στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Ωστόσο, δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες της στο παιχνίδι. Οι «κόκκινοι» απείλησαν στο 12ο λεπτό, με τον Γέιτς να πιάνει γυριστή κεφαλιά και τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Χάντερσφιλντ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ζυθοποιούς», ήρθε στο 33’ με σουτ του Τόμας που απομάκρυνε με γροθιές ο Σαμπά. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Νότιγχαμ καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει το προβάδισμα για την άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ. Ο Κόλγουιλ στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα μετά από σέντρα-σουτ του Γκάρνερ την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Χάντερσφιλντ, εμφανίστηκε πιο ενεργητική, ψάχνοντας την ισοφάριση, χωρίς όμως να έχει απειλήσει ιδιαίτερα. Συνέχισε να πιέζει τη Νότιγχαμ και με τον Τόφολο, ο οποίος έπεσε εντός περιοχής, ζήτησε πέναλτι, με το VAR, να συμφωνεί με τον διαιτητή και να τιμωρείται με κίτρινη κάρτα για θέατρο. Τα «τεριέ», ήταν επιθετικά καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η Νότιγχαμ άντεξε και κράτησε ανέπαφη την εστία του Σαμπά, απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο. Οι «ζυθοποιοί» πίεζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, κυνηγώντας την ισοφάριση ακόμα και στο 90+4, απειλώντας με σουτ του Ο’Μπράιενο οποίος έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι των «κόκκινων».

Κίτρινες: Τόφολο 75’ / Ζινκερνάγκελ 54’

Χάντερσφιλντ: Νίκολς, Λις, Κόλγουιλ, Σαρ (Ράσελ 57′), Άβιλα, Ο’Μπράιεν, Χογκ, Τόφολο, Σινάνι (Χόλμες 67′), Γουόρντ (Ρόντες 67′), Τόμας

Νότιγχαμ Φόρεστ: Σαμπά (89′ Χόρβαθ), Γουόραλ, Κουκ, ΜακΚένα, Σπενς, Γέιτς, Γκάρνερ, Κόλντμπακ, Ζινκερνάγκελ (Λοβ 74′), Τζόνσον, Ντέιβις (Σάριτζ 66′)