Ιστορική άνοδο για τη Μόντσα και τον 19χρονο Σιατούνη

Η ιταλική ομάδα έκανε το… θαύμα της, επικρατώντας με ανατροπή της Πίζα (4-3) και εξασφάλισε την άνοδο στη Σέριε Α για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Μόντσα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά κατάφερε να βγάλει επική αντίδραση χάρη σε γκολ των Μαχίν και Γκουτγκιάερ. H Πίζα, όμως, πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μαστινού στο φινάλε του αγώνα, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, συνδυαστικά με το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1 υπέρ της Μόντσα).

Στον έξτρα χρόνο και το 98ο λεπτό, ο Μαρόνε έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 101′ ο Γκουτκγιάερ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη και την πρώτη της άνοδο στα σαλόνια της κορυφαίας κατηγορίας του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Στην ιταλική ομάδα αγωνίζεται και ο 19χρονος Αντώνης Σιατούνης, που προέρχεται από τα τμήματα υποδομής του Παναθηναϊκού και εν συνεχεία της Σαμπντόρια. Στη Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι πήγε το καλοκαίρι του 2021 και κατέγραψε δύο συμμετοχές στη Σέριε Β με τη φανέλα της ομάδας.