Ισοπαλία στο “Αλμπέρτο Πίκο” με βασικούς Νικολάου και Κυριακόπουλο

Η Σασουόλο “έκλεψε” τον βαθμό της ισοπαλίας με το 2-2 στην έδρα της Σπέτσια με τις δυο ομάδες να έχουν στη βασική τους σύνθεση τους δυο Έλληνες ποδοσφαιριστές.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Σπέτσια και Σασουόλο, καθώς ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο “Στάδιο Αλμπέρτο Πίκο”, με τους γηπεδούχους μάλιστα να μένουν και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Έκνταλ στο 81′.

Στη “μάχη” των Ελλήνων αμυντικών, οι οποίοι ξεκίνησαν βασικοί για τις ομάδες του, δεν αναδείχθηκε κάποια ομάδα νικήτρια και μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία και για τις δυο μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Το ματς άρχισε με αρκετά γρήγορο ρυθμό και από τις δυο πλευρές. Η Σπέτσια σπατάλησε πρώτη μια σπουδαία ευκαιρία με τον Ενζολά να σουτάρει στο 10′, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Αντρέα Κονσίλι. Στο 25ο λεπτό, ο Κυριακόπουλος απείλησε τον Ντραγκόφσκι, ωστόσο δεν κατάφερε να ευστοχήσει με το σουτ του από την αριστερή πλευρά της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα (28′), ο Έλληνας αριστερός μπακ έκανε την ασίστ στον Φατέτσι, ο οποίος με μια κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς ο Σιμόνε Μπαστόνι με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία του Κονσίλι και ισοφάρισε σε 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λούκα Γκότι κέρδισε πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR, το οποίο εκτέλεσε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Ενζολά. Ο 26χρονος επιθετικός από την Ανγκόλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 2-1 στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Η Σασουόλο ξεκίνησε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 50′ εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων της, με τον Αντρέα Πιναμόντι να ισοφαρίζει σε 2-2. Ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι στο 81ο λεπτό του αγώνα, έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Έκνταλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ανατροπή, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στο 2-2 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

ΓΚΟΛ: 30′ Μπαστόνι, 45+3′ Ενζολά / 27′ Φατέτσι, 50′ Πιναμόντι

Κίτρινες: 68′ Έκνταλ / 45+1′ Φατέτσι

Κόκκινη: 81′ Έκνταλ