Ισοπαλία που φέρνει μπλεξίματα

Ο Ηρακλής έμεινε στο 1-1 με την Κοζάνη που αφήνει ανοιχτό το σενάριο ανακατατάξεων στην βαθμολογία των play-out με δεδομένο πως υποβιβάζονται τρεις ομάδες.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μεταξύ του Ηρακλή και της Κοζάνης ήταν αρκετά “μουντό”, με τις δυο ομάδες να παίζουν αρκετά δυνατά και τις μονομαχίες να είναι σε όλο το μήκος του γηπέδου. Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε χωρίς τέρματα σε απόδειξη του σκληρού παιχνιδιού που είχαν δημιουργήσει τα δυο σύνολα.

Η ομάδα του Ηρακλή έδειξε πως είχε μπει πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με τον Γκμπενιόν στο 49ο λεπτό, αλλάζοντας τις ισορροπίες. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση, με το σύνολο του Διγκόζη να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σουλιώτη, μετά από κεφαλιά ξαναφέρνοντας τις ισορροπίες. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να μένουν ισόπαλες μένοντας κοντά στους αντιπάλους τους για την σωτηρία και την παραμονή στην κατηγορία.

ΣΚΟΡΕΡ: 49′ Γκμπενιόν, 70′ Σουλιώτης

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Παλαβράκης, Βιτλής, Χειρίτραντας, Πατράλης (84′ Τόρες), Ισνάλντο, Αρόγιο, Έμπο, Σπυρίδης (77′ Κουντουριώτης), Κούστα, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν.

Κοζάνη (Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος, Ταΐρης, Σιατραβάνης, Νάτσος, Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γραμμένος, Γιάκος (56′ Μαξίμοβιτς).