Ισοπαλία με καλά δείγματα γραφής

Oι “ερυθρόλευκοι” ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τη Σλάβια Πράγας, στο τέταρτο και πιο δυνατό τους φιλικό ματς προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους, στο ανεπίσημο ντεμπούτο των Ζινκερνάγκελ και Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το τέταρτο φιλικό του Ολυμπιακού στην Αυστρία με αντίπαλο τη Σλάβια Πράγας, στο ανεπίσημο ντεμπούτο των Αμπουμπακάρ Καμαρά και Φίλιπ Ζινκερνάγκελ. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν καλά δείγματα γραφής, είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι μαζεμένες αλλαγές στο δεύτερο μέρος έριξαν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Ρέαμπτσουκ άνοιξε το σκορ στο 34′ για να ισοφαρίσει στο 43′ ο Ούσου.

O αγώνας

Ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 3′, με τον Κούντε να σουτάρει και τον τερματοφύλακα της Σλάβια να μπλοκάρει με άνεση.

Ολυμπιακός και Σλάβια επιχειρούσαν να δημιουργήσουν με γρήγορες μεταβάσεις και σε μία από αυτές (15ο λεπτό) οι “ερυθρόλευκοι” εκδήλωσαν ωραία επίθεση, έπειτα από συνεργασία Κούντε, Ελ Αραμπί, Μασούρα, με τον τελευταίο να βγάζει τον Αγκιμπού Καμαρά απέναντι στον τερματοφύλακα των Τσέχων, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Οι Πειραιώτες έψαχναν το γκολ και στο 32′ ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Μασούρα στην πλάτη της άμυνας της Σλάβια, εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Τελικά ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο λεπτά αργότερα (34′). Ο Κούντε δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Ρέαμπτσιουκ σε κενή εστία πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε κάνοντας το 1-0.

Ο Ρέαμπτσιουκ στο 34′ σκοράρει για το 1-0 του Ολυμπιακού απέναντι στη Σλάβια Πράγας (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Η Σλάβια Πράγας έψαξε την απάντηση και την βρήκε δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43′). Ο Ούσου έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Κούντε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Σλάβια ισοφαρίζει σε 1-1 στο 43′ με τον Ούσου και οι Τσέχοι το πανηγυρίζουν (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα στο 51′, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να πατάει περιοχή από τα αριστερά και να σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Σλάβια απέκρουσε την μπάλα με τα πόδια και την έστειλε κόρνερ.

Οι πολλές μαζεμένες αλλαγές και από τις δύο ομάδες (60′), έριξαν όπως ήταν λογικό τον ρυθμό του αγώνα και δεν έμοιαζε σε τίποτα με το πρώτο μέρος, που είχε και γκολ και φάσεις.

Αμπουμπακάρ Καμαρά και Ζινκερνάγκελ στο ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τη φανέλα του Ολυμπιακού

Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να βρουν τον δρόμο προς την εστία των Τσέχων, πίεσαν ψηλά και στο 87′, έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή της Σλάβια, ο Ανδρούτσος δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε και το ματς έληξε ισοπαλία 1-1 στο τέταρτο ματς προετοιμασίας του Ολυμπιακού επί αυστριακού εδάφους.

Ολυμπιακός – Σλάβια Πράγας 1-1

Γκολ: 34′ Ρέαμπτσιουκ – 43′ Ούσου

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Άβιλα(46′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς, Μπαγκαλιάνης(46′ Σισέ), Εμβιλά, Κούντε, Αγκιμπού Καμαρά, Ραντζέλοβιτς(46′ Καρβάλιο), Μασούρας, Ελ Αραμπί

Η αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού κόντρα στην Σλάβια Πράγας (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Η ενδεκάδα των “ερυθρόλευκων” στο 2ο μέρος (μετά το 60′): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σισέ, Παπαδόπουλος, Κούτρης, Κανέ, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Ζινκερνάγκελ, Τικίνιο, Αμπουμπακάρ Καμαρά

Σλάβια Πράγας: Μαντούς, Ντούντερα, Ούσου, Σάντος, Γιούρασεκ, Χόλες, Ούσορ, Χρομάντα, Τραορέ, Ολιαγίνγκα, Σορ