Ισόπαλες σε σκορ και… κόκκινες!

Η Έβερτον και η Τότεναμ “κόλλησαν” στο 1:1 στο “Γκούντισον Παρκ”, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League και δέχθηκαν από μία αποβολή έκαστη κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στο πρώτο της παιχνίδι χωρίς τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της, η Τότεναμ άγγιξε τη νίκη, αλλά δεν κατάφερε να την πάρει. Τα “σπιρούνια” δυσκολεύτηκαν κόντρα στην Έβερτον, αλλά βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν στο σκορ, έχοντας και τη βοήθεια των αντιπάλων της. Συγκεκριμένα, τα “ζαχαρωτά” γλύκαναν τους φιλοξενούμενους με μία απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντουκουρέ στο 58′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Κέιν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του από την άσπρη βούλα. Τα “σπιρούνια” δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, καθώς ο Μόουρα είδε εξίσου απευθείας κόκκινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα (90′), ο Κιν έφερε το ματς στα ίσα και χάρισε την ισοπαλία στην Έβερτον.

Έτσι, η Τότεναμ έχασε σημαντική ευκαιρία να βρεθεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έστω και με δύο παιχνίδια περισσότερα από τη Νιουκάστλ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και παρέμεινε τέταρτη σε ισοβαθμία με τις δύο προναφερθείσες. Στον αντίποδα, η Έβερτον συνέχισε το αήττητο σερί της και ανέβηκε στην 15η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 27 πόντους, όσες έχουν κι άλλες τρεις ομάδες που μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού.//

ΓΚΟΛ: 90′ Κιν / 68′ Κέιν

Έβερτον (Σον Ντάις): Πίκφορντ, Κιν, Ταρκόφσκι, Κόλμαν (77′ Μικολένκο), Γκόντφρι, Ντουκουρέ, Γκουέιγ, Ονάνα, ΜακΝιλ, Ιγουόμπι, Γκρέι (77′ Σιμς)

Τότεναμ (Κρίστιαν Στελίνι): Γιορίς, Ντάιερ, Ρομέρο, Λενγκλέ (77′ Σάντσες), Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Πόρο, Πέρισιτς, Σον, Κουλουσέφσκι, Κέιν

Έβερτον: Εκτός έδρας με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (8/4)
Τότεναμ: Εντός έδρας με Μπράιτον (8/4)