Ηρακλής για… υψηλές πτήσεις (video)

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη επέστρεψε στις νίκες, την τρίτη στα τέσσερα παιχνίδια επί των ημερών του, επικρατώντας του Διαγόρα με 2:1 στο “Καυτανζόγλειο Στάδιο”, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2.

Στο παιχνίδι που… έριξε την αυλαία της αγωνιστικής της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας, ο Ηρακλής ήταν ανώτερος από τους Ροδίτες, με εξαίρεση το τελευταίο 10λεπτο και πήρε τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι τον ανέβασαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, προσπερνώντας το σημερινό του αντίπαλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 8ο λεπτό ο Ηρακλής έχασε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Γιουμπιτάνα βγήκε τετ α τετ με τον Γαλάνη, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων. Στο 13′, ο Γιουμπιτάνα έβγαλε ωραία σέντρα, όμως η προβολή του Τότσκα πέρασε άουτ.

Στο 22′, ο Σταμένκοβιτς βρέθηκε μπροστά από το τέρμα, έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Τσιαντούλα, όμως ο Παλαβράκης βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε το “τσίμπημα” του Σέρβου.

Στο 24ο λεπτό ο Γιουμπιτάνα βρήκε τον Τομάς στην περιοχή, όμως ο σουτ του ήταν αδύναμο και ο Γαλάνης μπλόκαρε εύκολα. Στο 31′, ο Πατράλης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Γαλάνη. Στο 34ο λεπτό ο Ηρακλής κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τομάς εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Άλεξιτς να ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα και να σκοράρει με σκαστή κεφαλιά.

Στο 47ο λεπτό ο “Γηραιός” έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2:0 και να βάλει γερές… βάσεις για τη νίκη. Ο Τομάς μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε, ξανά, στον Γαλάνη.

Ένα λεπτό αργότερα (48′), όμως, τα κατάφερε με τον Γιουμπιτάνα. Ο Βέλγος πήρε την μπάλα στην περιοχή, φαινόταν να είναι κλεισμένος και να ψάχνει την πάσα, όμως έκανε το σουτ και σκόραρε αιφνιδιάζοντας Τάτση και Γαλάνη.

Στο 52′, ο Τότσκα πάτησε περιοχή, με το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει μακριά από την εστία. Στο 54ο λεπτό, έπειτα από φάση διαρκείας, ο Γιουμπιτάνα σούταρε δύο φορές, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό αμφότερες και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 65′, ο Γιουμπιτάνα έκανε ωραίο γύρισμα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Διαγόρα, έφτασε στον Πανάγου, με το σουτ του δεξιού μπακ των γηπεδούχων να βρίσκει την εξωτερική μεριά των διχτύων.

Στο 71ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Παλαβράκη μετά από πολλή ώρα. Ο Βουργουντζής βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε το πόδι του, με τον γκολκίπερ του Ηρακλή να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν “δώσει” την μπάλα στον Διαγόρα, ο οποίος προσπαθούσε να βρει χώρους για να μειώσει το σκορ. Στο 85′, ο Βουργουντζής έβγαλε ωραία σέντρα στην περιοχή, με τον Μπούμπα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 89ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ. Ο Μαγκάκης, μετά από φάση διαρκείας, πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πανέμορφο σουτ έκανε το 2:1.//

ΓΚΟΛ: 34′ Άλεξιτς, 48′ Γιουμπιτάνα / 89′ Μαγκάκης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Χρουσιέλ, 90+2′ Μελούνοβιτς / 34′ Σταμένκοβιτς, 68′ Τσιαντούλας