Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Κορασίδων

Εμφατικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Κορασίδων στο β’ γύρο των προκριματικών του Euro WU17 (League B), καθώς επιβλήθηκε με 5:0 της Μολδαβίας στο Βίλνιους (Λιθουανία), όπου διεξάγονται οι αγώνες.

Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε απ’ την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης κι αυτό αποτυπώνεται και στη στατιστική, με τις τελικές προσπάθειες να είναι 32-0 υπέρ της.

Πρωταγωνίστρια σε ένα σύνολο στο οποίο δεν υστέρησε καμία αθλήτρια ήταν η Μαρία Φανουράκη, που άνοιξε κι έκλεισε το σκορ στο 14ο και 79ο λεπτό και μοίρασε τρεις ασίστ στα υπόλοιπα τρία γκολ της Εθνικής, που σημείωσαν οι Νικόλ Λαζαράκη (46′, 48′) και η Μίλα Ίβιτς, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου (45’+1′).

Να σημειωθεί ότι η Λαζαράκη, μπήκε αλλαγή στην αρχή του β΄ ημιχρόνου και ως το 48ο λεπτό είχε σημειώσει δύο γκολ. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, τα Νησιά Φερόε επικράτησαν 2-1 της διοργανώτριας Λιθουανίας, την οποία η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα 27 Απριλίου, στην προσπάθειά της να προαχθεί στη League Α.

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Μούγιου, Πουλιούδη (46΄ Μαξ), Βαλκάνη (62΄ Κιουρεξίδου), Κωνιωτάκη, Θεοδωράκη, Ζάγκλη (46΄ Λαζαράκη), Γιοβάνη, Σιαφαρίκα (73΄ Παντερή), Φακίνου, Φανουράκη, Ίβιτς (46΄ Αργυρίου).