Η Βικτόρια Πλζεν το “γύρισε” σε δυο λεπτά και έκανε το 2Χ2

Η Τσέχικη ομάδα έκανε το 2Χ2 στον 3ο όμιλο του Europa Conference League, καθώς με ανατροπή, επικράτησε (2-1) της Αστάνα στην “Astana Arena” για την δεύτερη αγωνιστική της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Αστάνα προερχόμενη από την βαριά ήττα (5-1) από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, για την πρώτη αγωνιστική είχε ως στόχο να ξαναενώσει τα κομμάτια της. Από την άλλη, η Βικτόρια Πλζεν ξεπέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Μπάλκανι, και ταξίδεψε στο Καζακστάν με φόντο το 2Χ2. Κάτι που το πέτυχε, έπειτα από την ανατροπή που πραγματοποίησε στο “Astana Arena”. Η Τσέχικη ομάδα με δύο γκολ σε δυο λεπτά (54′, 56′) πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο και έκανε το 2Χ2, σκαρφαλώνοντας προσωρινά στην κορυφή του ομίλου.

Tα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη και τις φάσεις ελάχιστες. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 17′, με την κεφαλιά του Χόρι να μην βρίσκει στόχο. Μάλιστα, στο 23′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τόμασοφ, αλλά το χαμόγελό τους… κόπηκε σε λίγα δευτερόλεπτα, καθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με την λευκή ισοπαλία στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα ήταν διαφορετικός. Αρχικά, στο 51′ οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Νταρμπόε ο οποίος έκανε το 1-0, με ένα άψογο τελείωμα. Ωστόσο, η Τσέχικη ομάδα είχε τα… ψυχικά αποθέματα και έβγαλε αντίδραση άμεσα. Στο 54′ οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιήσαν το 1-1 με τον Χόρι, ενώ δυο λεπτά αργότερα έφερα το ματς… τούμπα. Στο 56′ o Κόπιτς έκανε το 2-1 και έβαλε την Πλζεν σε θέση οδηγού στο ματς. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, παρά την πίεση των γηπεδούχων. Έτσι, η Βικτόρια Πλζεν ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, έχοντας 6 βαθμούς, με την Αστάνα να μένει στους μηδέν.//ΓΓ.