Η Τουρκία «σκόρπισε» τη Λιθουανία – «Σεφτέ» στις νίκες η Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας συνέτριψε τη Λιθουανία στο Βίλνιους με 6-0, ενώ η Βοσνία-Ερζεγοβίνη πήρε την πρώτη της νίκη στο Nations League.

Η Τουρκία έθεσε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη κόντρα στη Λιθουανία, ανοίγοντας το σκορ με τον Σινίκ στο 2′, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 14ο λεπτό. Μετά το ημίχρονο, η Τουρκία ανέβασε περαιτέρω ρυθμούς. Στο 56′ ο Ντουρσάν ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 3-0 και εν συνεχεία ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε το 4-0 στο 81′. Στο φινάλε της αναμέτρησης οι Ακγιούν και Ντερβισόγλου ολοκλήρωσαν το «πάρτι» της ομάδας τους, υπογράφοντας το 6-0. Η Τουρκία παρέμεινε σε θέση οδηγού στον πρώτο όμιλο του γ’ γκρουπ δυναμικότητας, ενώ η Λιθουανία εξακολουθεί να είναι ουραγός.

Στο άλλο παιχνίδι του ίδιου ομίλου, το Λουξεμβούργο έκανε επίσης το 2/2, επικρατώντας με 1-0 των Νησιών Φερόε χάρη σε γκολ του Ροντρίγκες. Στο Τόρσχαβν, τα Νησιά Φερόε έμειναν με εννέα παίκτες, λόγω των αποβολών σε Γένσεν και Βατνχάμαρ στο 68′ και το 81′ αντίστοιχα.

Στη Ζένιτσα και το γήπεδο «Μπιλίνο Πολιέ», η αναμέτρηση μεταξύ Βοσνία-Ερζεγοβίνης και Ρουμανίας καθυστέρησε είκοσι λεπτά λόγω καταιγίδων. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν στον αγώνα με γκολ του Πρέβλιακ στο 68ο λεπτό, εξασφαλίζοντας την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλου του β’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League. Νωρίτερα, η Φινλανδία επικράτησε του Μαυροβουνίου με 2-0 και πλέον υπάρχει μοιρασιά στην κορυφή μεταξύ των Φινλανδών και των Βόσνιων.