Η Τουλούζ προκρίθηκε στον τελικό μετά από 66 χρόνια

Το σύνολο του Φιλίπ Μοντανιέ θα βρεθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά το 1957 στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας, καθώς επικράτησε της Ανεσί με 2:1 και θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τροπαίου, Ναντ στις 29 Απριλίου.

Στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας βρίσκεται και η Τουλούζ, η οποία επικράτησε με 2:1 επι της Ανεσί, ομάδα που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος και είναι έτοιμη να γράψει ξανά ιστορία.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο του Κυπέλλου Γαλλίας μετά από τον τελικό του 1957, όταν και είχε στεφθεί Κυπελλούχος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Τουλούζ προηγήθηκε στο 36′ με κεφαλιά του Αμπουκχάλ, ωστόσο η Ανεσί έδειξε τις δυνατότητές της, καθώς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με γκολ που πέτυχε από την “άσπρη βούλα” ο Μποσέτι. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν “στροφές” και με αρκετή πίεση στα “καρέ” της Ανεσί, κατάφεραν στο 85ο λεπτό με το γκολ του Σαϊμπί, να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στον τελικό του θεσμού και να διεκδικήσουν το τρόπαιο αυτό για πρώτη φορά μετά από 66 χρόνια. //