Η Τότεναμ πήρε τον βαθμό και μένει ζωντανή για… τα αστέρια!

Οι “κόκκινοι διάβολοι” έδειξαν την ανωτερότητά τους κόντρα στην Τότεναμ για το πρώτο ημίχρονο, όμως οι “πετεινοί” έβγαλαν αντίδραση, πήραν την ισοπαλία (2:2) και οι δυο ομάδες παραμένουν σε… τροχιά Champions League.

Η Μάντσεστερ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 7ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σάντσο, ο οποίος συνέκλινε από τα δεξιά και πλάσαρε μέσα από την πειροχή μετά από την ασίστ του Ράσφορντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή και στο 19΄ έχασαν μεγάλη… διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Σάντσο σούτερα, μπάλα κόντραρε, στώθηκε ξανά στον Άγγλο εξτρέμ, ο οποίος ετέλεσε ξανά, με τον Πέρισιτς να απομακρύνει πάνω στη γραμμή της εστίας του Φόρστερ. Η Τότεναμ ανέβασε “στροφές” και στο 28ο λεπτό σπατάλησε σημαντική φάση, με το σουτ να περνάει άουτ. Στην επόμενη φάση, ο Ντε Χέα έκανε μεγάλη απόκρουση σε γυριστή κεφαλιά του Πέρισιτς. Το σύνολο του Τεν Χαγκ απείλησε και στο 38′, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες γύρισε την μπάλα στον Ράσφορντ, ο οποίος αστόχησε εξ επαφής. Δυο λεπτά αργότερα (40′) η Γιουνάιτεντ έχασε νέα ευκαιρία με τον Ράσφορντ να μην αξιοποιεί την μπαλιά του Έρικσεν. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Πέρισιτς απείλησε με ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως οι φιλοξενούμενοι… απάντησαν με γκολ. Ο Μπρούνο Φερνάντες έβγαλε φανταστική μπαλιά κάτω από τη μεσαία γραμμή για τον Ράσφορντ, ο οποίος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Τότεναμ ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 38′ “άγγιξε” το πρώτο της τέρμα. Μετά τη σέντρα του Πέρισιτς μέσα από την περιοχή, ο Ντε Χέα έκανε άστοχη έξοδο και η κεφαλιά του Χόιμπιεργκ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού κίπερ. Λίγο αργότερα όμως, οι “πετεινοί” κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 55ο λεπτό, μετά το σουτ του Κέιν, η μπάλα στρώθηκε στον Πόρο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ, έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” του Ντε Χέα, μειώνοντας έτσι σε 1:2. Η Μάντσεστερ έψαξε το τρίτο τέρμα, όμως στην επόμενη φάση από το γκολ που δέχτηκε, ο Μπρούνο Φερνάντες μετά από ατομική ενέργεια βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 66′, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν διπλή ευκαιρία, αρχικά με το βολέ του Σον, με την μπάλα να περνάει άουτ, αλλά και στη συνέχεια το διαγώνιο σουτ του Κουλουσέφσκι να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” και στο 79′ βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντε Χέα εκτέλεσε το ελεύθερο, ο Ρομέρο πήρε την κεφαλιά, ο Κέιν έφυγε στην αντεπίθεση, έβγαλε την σέντρα και ο Σον έγραψε το 2:2. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να βρει τους χώρους που χρειαζόταν και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 2:2.//Γ.

ΓΚΟΛ: 55′ Πόρο, 79′ Σον / 7′ Σάντσο, 45′ Ράσφορντ
ΔΟΚΑΡΙ: 48′ Χόιμπιεργκ / 56′ Μπρούνο Φερνάντες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Χόιμπιεργκ / 43′ Γουάν-Μπισάκα, 59′ Λίντελοφ
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Τότεναμ (Ράιαν Μέισον): Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ, Πόρο (77′ Χρούνεφελντ), Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς (77′ Ντέιβις), Ρισάρλισον (61′ Κουλουσέφσκι), Σον (87′ Τανγκάνγκα), Κέιν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (71′ Μαλάσια), Λίντελοφ, Σο, Νταλό, Κασεμίρο, Έρικσεν (61′ Μαρσιάλ), Μπρούνο Φερνάντες, Άντονι (71′ Βέχορστ), Σάντσο (61′ Φρεντ), Ράσφορντ.

Τότεναμ: Εκτός με Λίβερπουλ (30/04)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Εντός με Άστον Βίλα (30/04)