Η Τορίνο… έριξε στην τρίτη θέση την Μίλαν

Η “γκρανάτα” επικράτησε με 2-1 της ομάδας του Στέφανο Πιόλι και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα, μετά από τέσσερα νικηφόρα αποτελέσματα, αφήνοντάς τη στο -6 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Η Τορίνο νίκησε με 2-1 την Μίλαν για την 12η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Ιβάν Τζούριτς, που αποβλήθηκε στο 72′ για έντονη διαμαρτυρία, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των “ροσσονέρι” και πέτυχε δύο γκολ σε δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτά της έδωσαν σημαντικό προβάδισμα, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να αντιδρούν στο δεύτερο ημίχρονο και να μειώνουν με τον Μεσίας και το τραγικό λάθος του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Η Μίλαν έμεινε στο -6 από την πρώτη Νάπολι και στη τρίτη θέση, χάνοντας σημαντικό έδαφος στην κούρσα του πρωταθλήματος. Η Τορίνο από την πλευρά της, μπήκε στη δεκάδα, πετυχαίνοντας δεύτερη σημαντική νίκη, μετά το διπλό στην Ουντινέζε.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο της κατοχής, μαζί με μέτρα στο γήπεδο, με τον Ντίας στο 6′ να βγάζει τον Λεάο τετ-α-τετ με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και τον Πορτογάλο να μην προλαβαίνει για λίγο, να κάνει επαφή με την μπάλα. Πόμπεγκα και Ντίας δημιούργησαν τις επόμενες απειλές για την Μίλαν, με τον Πελέγκρι να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Τορίνο.

Στο 19′ ο Ιταλός επιθετικός πήρε εξαιρετική ασίστ από τον Βλάσιτς, όμως ο Ταταρουσάνου απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ. Σταδιακά η Τορίνο πήρε την έλεγχο του παιχνιδιού και έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή της Μίλαν. Κέρδισε στατικές φάσεις γύρω από την περιοχή του Ρουμάνου τερματοφύλακα και σε μία από αυτές άνοιξε το σκορ, με τον Τζιτζί να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά στην μικρή περιοχή και να γράφει το 1-0 στο 35′.

Δύο λεπτά αργότερα και εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ της η Τορίνο, έκανε δύο τα τέρματά της, με τον Μίραντσουκ να παίρνει την κάθετη από τον Βλάσιτς και να νικάει από πλάγια θέση, εντός, περιοχής τον Ταταρουσάνου, που έκανε κακή εκτίμηση στη φάση. Στην επανάληψη ο Πιόλι παρέταξε την Μίλαν με τρεις αλλαγές.

Στο 50′ ο Ρέμπιτς βγήκε από τα αριστερά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Οριγκί δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή, προ κενής εστίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντεστ σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Στο 67′ όμως η Μίλαν βρήκε το γκολ. Ο Μεσίας πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, δοκίμασε ένα σουτ και ο Σέρβος τερματοφύλακας της Τορίνο έκανε τραγικό λάθος, για το 2-1.

Επόμενη ευκαιρία ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ρέμπιτς να εκτελεί το φάουλ, την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να μπλοκάρει, πριν εκτελέσει ο Ζιρού, με το τελικό σκορ να μην αλλάζει.

Γκολ: 35′ Τζιτζί, 37′ Μίραντσουκ / 67′ Μεσίας

Κίτρινες: 24′ Σουρς, 30′ Μπουοντζόρνο, 71′ Πελέγκρι, 78′ Βλάσιτς, 87′ Λινέτι, 90+1′ Λούκιτς / 34′ Καλουλού, 78′ Πόμπεγκα

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Τζιτζί, Σουρς (76′ Ζίμα), Μπουοντζόρνο (74′ Ροντρίγκες), Λαζάρο, Ρίτσι (85′ Λινέτι), Λούκιτς, Σινγκό, Μίραντσουκ (85′ Αντόπο), Βλάσιτς, Πελέγκρι (74′ Καραμό).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλουλού (46′ Ντεστ), Τομόρι, Γκάμπια, Ερναντές, Τονάλι (70′ Μπενασέρ), Πόμπεγκα, Μεσίας (81′ Ζιρού), Ντίας (46′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (46′ Ρέμπιτς), Οριγκί.