Η Στουτγκάρδη δέχθηκε το… φιλί της ζωής!

Οι Σουηβοί κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησαν με 3:2 στην έδρα της Μπόχουμ για την 27η αγωνιστική της Bundesliga και παρέμειναν… ζωντανοί στη μάχη για την παραμονή.

Από τον… παράδεισο στην κόλαση και ξανά στον παράδεισο η Στουτγκάρδη. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες προηγήθηκε στην έδρα της Μπόχουμ, χάρη σε γκολ του Ίτο στο 14ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 57ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στόγκερ. Η ομάδα του Τόμας Λετς δεν κράτησε αρκετά τη… χαρά της ισοφάρισης, καθώς η Στουτγκάρδη προηγήθηκε εκ νέου με τον Γκιρασί στο 60ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Βάγκνομαν, παίρνοντας μεγαλύτερο προβάδισμα (3:1). Η Μπόχουμ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Χόφμαν στο 85′, αλλά δεν έφτασε στην ισοφάριση κι έτσι το 3:2 παρέμεινε υπέρ των φιλοξενούμενων.

Έτσι, η Στουτγκάρδη έφτασε τους 23 βαθμούς κι ανέβηκε στην 16η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας μόλις δύο βαθμούς από την 15η θέση, που βρίσκεται έξω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, η Μπόχουμ εξακολουθεί να βρίσκεται στην 14η θέση, ωστόσο δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία κι ακολουθούν κρίσιμες αναμετρήσεις για τη “μάχη” της αποφυγής του υποβιβασμού.//

Μπόχουμ: Εκτός έδρας με την Ουνιόν Βερολίνου (16/4)
Στουτγκάρδη: Εντός έδρας με Μπορούσια Ντόρτμουντ (15/4)