Η Ρεν… άλωσε το “Σταντ ντε λα Μεϊνό”

Το Στρασβούργο υποδέχθηκε το σύνολο του Ζενέσιο, για την ένατη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1.

Από την αρχή της αναμέτρησης για το Στρασβούργο πήγαν όλα… στραβά. Στο 19ο λεπτό ο Γκαμεϊρό κατάφερε να βρει δίχτυα, το γκολ ακυρώθηκε όμως, μετά από τη χρήση του VAR. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 28′ ο Ενγιαμσί αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Το “καταστροφικό” πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Καλιμουέντο να… ανοίγει το σκορ στο 38′ και έτσι η Ρεν πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα στο σκορ και αριθμητικό πλεονέκτημα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Καλιμουέντο από εκτελεστής, μετατράπηκε σε δημιουργός και ο Τεριέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι στην ουσία, από το 49ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο καταπληκτικός Καλιμουέντο μοίρασε νέα ασίστ, στον Γκουίρι αυτή τη φορά και το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου, κάνοντας το 3-0. Μετά από 10 λεπτά το Στρασβούργο, βρήκε το γκολ της… τιμής και μείωσε σε 3-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιαλό. Έτσι η Ρεν έπιασε τους 15 βαθμούς , μετά από εννέα αγωνιστικές, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 5 και την 18η θέση, εντός της ζώνης του υποβιβασμού.