Η Ρεάλ Σοσιεδάδ άλωσε το Βίγκο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Οι Βάσκοι πέρασαν νικηφόρα από το “Μπαλαΐδος” επικρατώντας με 2-1 της Θέλτα και έγιναν η πρώτη ομάδα που έκλεισαν εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν η μεγάλη νικήτρια του παιχνιδιού που άνοιξε την αυλαία της φάσης των “8” του Copa Del Rey, καθώς επικράτησε της Θέλτα με 2-1 στο “Μπαλαΐδος” και έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Σεράλντο Μπέκερ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Βάσκους στο 66′. Ο Λούκα Ντε λα Τόρε μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για τους γηπεδούχους, αλλά ήταν πλέον αργά.

Ο Τάσος Δουβίκας, πρώτος σκόρερ του Κυπέλλου Ισπανίας με έξι γκολ, όσα έχει και ο Ασιέρ Βιγιαλίμπρε της Αθλέτικ Μπιλμπάο, ξεκίνησε βασικός, αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.//Λ.