Η Ουγγαρία… ξέρανε τη “γαλανόλευκη” στο 94′

Η Εθνική ομάδα “άγγιξε” την ισοπαλία στη Βουδαπέστη, ωστόσο οι Μαγυάροι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο φινάλε του αγώνα.

Η Ελλάδα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (1-1) κόντρα στην Ουγγαρία, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι “χαμογέλασαν” (2-1) στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάλμαρ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πιέσει ψηλά τους Ούγγρους και στο 8′ έγινε το πρώτο σουτ στο ματς, με τον Μπουχαλάκη να στέλνει την μπάλα μακριά από την εστία του Ντιμπούζ. Η Εθνική μας ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η Ουγγαρία κατάφερε να προηγηθεί στο 15ο λεπτό, με τον Ρόλαντ Σαλάι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την… καρδιά της περιοχής για το 1:0. Στο 19′, η “γαλανόλευκη” έκανε ακόμη ένα σουτ με τον Μπακασέτα, όμως δεν απείλησε. Ο ρυθμός έπεσε μετά το 20′, με την Ελλάδα να αναζητεί τρόπους να ανοίξει την άμυνα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Μάρκο Ρόσι άγγιξε το 2:0 στο 39′, όταν Πασχαλάκης σταμάτησε το πλασέ του Σαλάι και το ημίχρονο έληξε με το 1:0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή φάση ήρθε από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στο 49′, ο Μασούρας κατέβασε, έστρωσε την μπάλα στο αριστερό του πόδι, αλλά το σουτ πέρασε πάνω από την εστία της Ουγγαρίας. Η Ελλάδα συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, δίχως να την εκμεταλλευτεί με ευκαιρίες. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός και οι αλλαγές των δύο ομάδων δεν συνέβαλλαν στην… επιτάχυνσή του. Στο 74′, η Ουγγαρία έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Αντάμ βγήκε τετ-α-τετ, αλλά ο Πασχαλάκης εξουδετέρωσε το σουτ και κράτησε το σκορ στο 1:0. Στο 81ο λεπτό, η “γαλανόλευκη” κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μπακασέτας κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τον Νταμπούζ από την άλλη πλευρά, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Ούγγροι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, καθώς ο Κάλμαρ πέτυχε ωραίο γκολ με φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.//

ΓΚΟΛ: 15′ Σαλάι, 90+3′ Κάλμαρ / 81′ Μπακασέτας (πεν.)
Κίτρινες: 64′ Μπότκα

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Ντιμπούζ, Μπότκα (71′ Λανγκ), Όρμπαν, Σαλάι, Φιόλα, Κερκέζ (53′ Νάγκι), Νάγκι, Στάιλς, Τζούτζακ (53′ Άνταμ), Σομποσλάι, Ρ. Σαλάι (71′ Ντάρνταϊ)

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Ρότα, Γιαννούλης (68′ Κυριακόπουλος), Κουρμπέλης (86′ Παπανικολάου), Μπουχαλάκης (68′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτα, Μασούρας (86′ Δουβίκας), Μάνταλος, Ιωαννίδης (61′ Φούντας)