Η Οσέρ υποβίβασε τη Σεντ Ετιέν μετά από 21 χρόνια και πήρε ιστορική άνοδο

Η ομάδα του Ζαν-Μαρκ Φυρλάν επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι στο «Σταντ Ζοφρουά-Γκισάρντ» και εξασφάλισε την παρουσία της στη Λιγκ 1 για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.

Η Οσέρ πήρε τη νίκη στην έδρα της Σεντ Ετιέν μέσω της ρωσικής ρουλέτας και κατάφερε να εξασφαλίσει την άνοδο στα μεγάλα «σαλόνια» του γαλλικού πρωταθλήματος. Αντίστοιχα, οι «στεφανουά» ακολούθησαν το μονοπάτι του υποβιβασμού για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2000-2001.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν χώρους για να δημιουργήσουν συνθήκες για γκολ. Στο 3ο λεπτό, ο Μπουανγκά υποδέχθηκε ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο γκολκίπερ της Οσέρ κράτησε το μηδέν. Εννέα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Σακί, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Σεντ Ετιέν και Οσέρ απείλησαν εκ νέου με τους Αουσίς και Σαρμπονιέ στο 32′ και το 40′ αντίστοιχα, αλλά το 0-0 παρέμεινε έως το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι «στεφανουά» έχασαν σημαντική ευκαιρία. Ο Μπουανγκά εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα από τα αριστερά, έπιασε τη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Λεόν. Στο 48′ ο Σακί απείλησε για δεύτερη φορά για τους φιλοξενούμενους με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Σεντ Ετιέν αποσόβησε ξανά τον κίνδυνο. Στο 51ο λεπτό, όμως, ο Μαροκινός επιτελικός μέσος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στην τρίτη του και φαρμακερή τελική. Οι «στεφανουά», όντας πίσω στο σκορ, αναζητούσαν το γκολ της ισοφάρισης, προκειμένου να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους για την παραμονή στην κατηγορία. Στο 76′ ο Κριβελί έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά δεν ήταν αρκετή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και ο Καμαρά έκανε νέα κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Το 1-1 αποτέλεσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, η οποία οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο της παράτασης. O επιπλέον χρόνος δεν άλλαξε τίποτα στο σκορ και στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, η Οσέρ επικράτησε με 5-4, εξασφαλίζοντας την ιστορική της άνοδο στη Λιγκ 1.