Η Οσασούνα πέταξε εκτός Κυπέλλου την Μπέτις

Η ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε νίκησε με 4:2 στα πέναλτι τους Ανδαλουσιανούς (1:1 κανονική διάρκεια, 2:2 στην παράταση) και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Copa del Rey.

Η Οσασούνα νίκησε στα πέναλτι (4:2) την κάτοχο του Κυπέλλου Μπέτις και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Copa del Rey. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι προηγήθηκε στο 62′ με τον Καρβάλιο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 90+1′ με τον Νταβίντ Γκαρσία και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι Ανδαλουσιανοί προγήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά με τον Σαμπαλί (103′), αλλά η ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε βρήκε εκ νέου την απάντηση με τον Ρούμπεν Γκαρσία στο 106′ και η πρόκριση κρίθηκε στη “ρώσικη ρουλέτα”. Κανάλες και Ροντρίγκεζ αστόχησαν από τα έντεκα βήματα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αλάνθαστοι και προκρίθηκαν στους “8”.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της φάσης των “16”