Η Νότιγχαμ πήρε νίκη σωτηρίας και “βύθισε” τη Σαουθάμπτον

Η ομάδα του Στιβ Κούπερ πήρε μία πολύτιμη νίκη, καθώς επικράτησε με 4:3 των “Αγίων” για την 35η αγωνιστική της Premier League και έκανε σημαντικό… άλμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Στην 35η αγωνιστική της Premier League, η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη, κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Η ομάδα του Στιβ Κούπερ προηγήθηκε μόλις στο 18ο λεπτό με γκολ του Αβονίγι και ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του τρία λεπτά αργότερα (21′). Στο 25′, η Σαουθάμπτον κατάφερε να μειώσει με γκολ του Αλκαράζ, αλλά η Νότιγχαμ διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμά της πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό με πέναλτι του Γκιμπς-Γουάιτ. Οι “Άγιοι” μείωσαν εκ νέου στο 51′ με γκολ του Λιάνκο, αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση. Μάλιστα, το σύνολο του Στιβ Κούπερ πέτυχε και τέταρτο γκολ, καθώς ο Ντανίλο διαμόρφωσε 4:3. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, η Σαουθάμπτον μείωσε για ακόμη μία φορά με πέναλτι του Γουόρντ-Πρόουζ για το τελικό 4:3.

Έτσι, η Νότιγχαμ Φόρεστ έφτασε τους 33 βαθμούς κι έκανε… άλμα τριών θέσεων, ανεβαίνοντας στην 16η με διαφορά τριών βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την πλευρά της, η Σαουθάμπτον παρέμεινε τελευταία με 24 βαθμούς και χρειάζεται ένα… θαύμα για την παραμονή της, καθώς απέχει οκτώ πόντους από τη σωτηρία της κι απομένουν τρεις αναμετρήσεις για το φινάλε του πρωταθλήματος.

Νότιγχαμ Φόρεστ: Εκτός έδρας με Τσέλσι (13/5)
Σαουθάμπτον: Εντός έδρας με Φούλαμ (13/5)

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League, κάνοντας κλικ εδώ.//Τ.