Η Νιγηρία του Τρόστ-Εκόνγκ προκρίθηκε στον τελικό μετά από 11 χρόνια

Στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής για 8η φορά στην ιστορία της προκρίθηκε η Νιγηρία, επικρατώντας της Ν. Αφρικής με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Ακτή Ελεφαντοστού.

Την Κυριακή (11/2) στο “Alassane Ouattara Stadium” θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το 4ο τρόπαιό της (και πρώτο μετά το 2013), παίζοντας με το νικητή του ζευγαριού Ακτή Ελεφαντοστού-Κονγκό.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες ευκαιρίες, οι Νιγηριανοί έγιναν πολύ πιο απειλητικοί στο δεύτερο 45λεπτο μετά την είσοδο του Τσουκουέζε και βρήκαν το γκολ που έψαχναν με πέναλτι στο 67ο λεπτό (μαρκάρισμα του Εμβαλά στον άσο της Μίλαν). Ο Τροστ-Εκόνγκ του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος από την άσπρη βούλα νικώντας τον Γουίλιαμς κι άνοιξε το σκορ. Οι Νοτιοαφρικανοί, ωστόσο, έμειναν ζωντανοί στο φινάλε του αγώνα με το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Μοκοένα στο 90′.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα 30λεπτο χωρίς να αλλάξει κάτι κι ακολούθως στα πέναλτι, όπου η Νιγηρία ήταν πολύ πιο ψύχραιμη. Ο Στάνλεϊ Ενβαμπίλι απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μοκοένα και Μαγκοπά, ο Ιχεανάτσο ευστόχησε στο τελευταίο χτύπημα και η Νιγηρία πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό.