Η Μπράιτον άργησε, αλλά πήρε την πρόκριση | Γλίτωσε το κάζο η Γουότφορντ

Με 4-2 επικράτησαν εκτός έδρας της Στόουκ οι “γλάροι”, χάρη στον Ζοάο Πέδρο που με δύο προσωπικά του τέρματα τελείωσε την υπόθεση μετά το 70′. Απίθανη ανατροπή των “χόρνετς” στις καθυστερήσεις, πήραν τη νίκη με 2-1 κόντρα στην ομάδα της National League, Τσέστερφιλντ.

Στόουκ – Μπράιτον 2-4

Ζορίστηκαν, αλλά επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί οι “γλάροι” στο Στόουκ. Ισοφάρισαν με 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Εστουπινιάν, πήραν το προβάδισμα στο 52′ με τον Ντανκ, πριν ισοφαριστούν σε 2-2 από πέναλτι του Μπέικερ. Τελικά, η ποιότητα της Μπράιτον μέτρησε, αφού τα δύο προσωπικά γκολ του Ζοάο Πέδρο έφεραν εις πέρας την απόδραση και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Τζίλιγχαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-3

Εύκολη νίκη για τις “λεπίδες” κόντρα στην ομάδα της League Two που τελείωσε το ματς με 3-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Οσούλα στο πρώτο ημίχρονο, πριν βάλει το “κερασάκι στην τούρτα” στο 83′ ο Μακατί.

ΚΠΡ – Μπόρνμουθ 2-3

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πρόσφεραν οι Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς και Μπόρνμουθ, με τα “κεράσια” να επικρατούν στο τέλος 3-2 και να παίρνουν την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup. Η ΚΠΡ μπήκε στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου μέρους με προβάδισμα 2-0, αλλά η ομάδα της Premier League έκανε ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Τάβερνιερ, Μουρ και Κλάιφερτ, για να πάρει την πρόκριση.

Γουότφορντ – Τσέστερφιλντ 2-1

Το γλίτωσε το… κάζο από ομάδα της τοπικής National League η Γουότφορντ. Παρότι έχανε με 1-0 από το 28′, οι “χόρνετς” γύρισαν το ματς, καθώς ο Ράγιοβιτς ισοφάρισε στο 76′ και την ανατροπή ολοκλήρωσε στο 90+4′ ο Ντέλε-Μπασίρου, επιβεβαιώνοντας πως αυτό ήταν το ματς-θρίλερ του απογεύματος.

Μπλάκμπερν – Κέιμπριτζ 5-2

Πολλά γκολ και θέαμα χάρισαν Μπλάκμπερν και Κέιμπριτζ στο “Ίγουντ Παρκ”, με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο τέλος με 4-2. Τρομερό το πρώτο ημίχρονο που τελείωσε στο 3-2, αλλά η Ρόβερς τελείωσε την υπόθεση στο δεύτερο μέρος με δύο ακόμα τέρματα. Απίθανο χατ-τρικ του Σμόντικς της Μπλάκμπερν.

Νιούπορτ – Ίστλιχ 1-1

Στην επανάληψη θα κριθούν όλα στο συγκεκριμένο ζευγάρι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Κλάρκι στο 56′, αλλά η Ίστλιχ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 81′ του Μαγκουάιρ. Μαχητές οι φιλοξενούμενοι που πήραν την ισοπαρία παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Λάνγκστον να έχει αποβληθεί από το 38′.

Νόριτς – Μπρίστολ Ρόβερς 1-1

Ακόμα ένα παιχνίδι που θα επαναληφθεί εκτυλίχθηκε στο “Κάροου Ρόουντ”. Ο Μπαρνς άνοιξε το σκορ νωρίς, στο 12′, αλλά μόλις πέντε λεπτά μετά, ο Γουόρντ ισοφάρισε σε 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Πλίμουθ – Σάτον 3-1

Μέχρι το 68′ άντεξε η Σάτον την πίεση της Πλίμουθ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18′ με τον Κάντλ, πριν ισοφαριστούν στο 50′ από τον Άνγκολ. Το εύστοχο πέναλτι του Χάρντι στο 68′ ήταν η αρχή του τέλους όμως, με τον Γουιτάκερ να σιγουρεύει τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Σαουθάμπτον – Γουόλσολ 4-0

Πολύ άνετη νίκη για τους “αγίους” κόντρα στην ομάδα της League Two, αφού επικράτησαν στο “Σεντ Μέρις” με το ευρύ 4-0. Δύο τέρματα του Φρέιζερ, ένα του Μάρα και ένα του Άνταμς έδωσαν την πρόκριση στη “Σότον” στον επόμενο γύρο του FA Cup.

Χαλ – Μπέρμιγχαμ 1-1

Το τρίτο παιχνίδι της ημέρας στο FA Cup που θα επαναληφθεί για να αποφασιστεί η πρόκριση, ήταν το Χαλ-Μπέρμιγχαμ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πρώτοι, στο 18′, χάρη στον Γιούτκιεβικς. Οι “τίγρεις” το πάλεψαν μέχρι τέλους όμως και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 87′ με τον Τζέικομπ, επομένως η πρόκριση θα αποφασιστεί οριστικά στο Μπέρμιγχαμ.//ΓΑ