Η Μπάγερν… σκόρπισε την Άουγκσμπουργκ | Έχασε… έδαφος η Χέρτα

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, οι Βαυαροί κατάφεραν να… διαλύσουν με 5:3 την ομάδα του Μαάσεν, ενώ σημαντικές εντός έδρας νίκες πανηγύρισαν Άιντραχτ, Λειψία, τη στιγμή που η “γηραιά κυρία” έχασε βαθμούς, μένοντας ισόπαλη (1:1) με την Μάιντζ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Με γκολ, θέαμα και αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται η δράση για την 24η αγωνιστική της Bundesliga. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε μια σημαντική νίκη επί της Στουτγκάρδης με 1:0 χάρη στο γκολ του Ρόντε στο 55ο λεπτό και έτσι παραμένει σε… τροχιά Ευρώπης, καθώς έχει 42 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση της κατάταξης και περιμένει “γκέλα” της Φράιμπουργκ κόντρα στη Χόφενχαϊμ. Με “όπλο” της το δεύτερο ημίχρονο, η Λειψία κατάφερε να ξεπεράσει το “εμπόδιο” της Γκλάντμπαχ, επικρατώντας με 3:0 και έτσι παραμένει 4 βαθμούς μακριά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ και 7 βαθμούς από την πρωτοπόρο πλέον Μπάγερν αντίστοιχα.

Η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τέρμα του Μπερίσα, όμως στη συνέχεια ανέβασε “στροφές” και κατάφερε να προηγηθεί με 4:1 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με γκολ των Κανσέλο, Παβάρ, που χτύπησε δις, αλλά και Σανέ. Οι Βαυαροί κατάφεραν να επιβληθούν με 5:2 και έτσι “προσπέρασαν” την Ντόρτμουντ ξανά, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Τέλος, η Χέρτα Βερολίνου “γκέλαρε” στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία, καθώς ήρθε ισόπαλη 1:1 με την Μάιντζ, η οποία επίσης έχασε… έδαφος στο “κυνήγι” μιας θέσης που οδηγεί στο ευρωπαϊκό “εισιτήριο”.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Στουτγκάρδη 1:1