Η Μαρσέιγ… σιώπησε τα λιοντάρια!

Οι Μασσαλοί μπορεί να αγωνίζονταν δίχως τους οπαδούς τους στο “Βελοντρόμ”, αλλά κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη, επικρατώντας με 4-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Μαρσέιγ έβγαλε την αντίδραση που χρειαζόταν για να ελπίζει σε πρόκριση της επόμενης φάσης του Champions League. Στο άδειο “Βελοντρόμ”, οι Μασσαλοί κατάφεραν να… φρενάρουν τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, στην οποία αγωνίζεται ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τα “λιοντάρια” μπορεί να άργησαν να φτάσουν στο γήπεδο και η έναρξη είχε ολιγόλεπτη καθυστέρηση, ωστόσο βρήκαν γκολ με το… καλησπέρα. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Τρινκάκο έκανε ωραία ενέργεια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόπες. Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και στο 5′, ο Αρίτ απείλησε για την ισοφάριση, αλλά ο Αντάν σταμάτησε εύκολα την προσπάθειά του. Στο 10′, η Σπόρτινγκ άγγιξε το 2-0, όταν ο Γκονσάλβες έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία πάσα που… έκοψε την άμυνα των Μασσαλών στα δύο και ο Λόπες αποσόβησε τον κίνδυνο από το σουτ του. Στο 13′, η Μαρσέιγ ισοφάρισε χάρη στον Αλέξις Σάντσες, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Αντάν. Στο 16′, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με γκολ του Αρίτ, ενώ στο 23′, η Σπόρτινγκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αντάν. Η Μαρσέιγ έκανε το 3-1 στο 28′ με τον Μπαλέρντι και το εν λόγω σκορ παρέμεινε έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να βρουν τρόπο αντίδρασης, δίχως να κινδυνέψουν περαιτέρω. Ο Αμορίμ προχώρησε σε αρκετές αλλαγές και ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, που αποτέλεσε μία εξ αυτών, είχε μεγάλη στιγμή στο 51′, όταν πήρε μία καλή πάσα και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Λόπες. Η Μαρσέιγ εκμεταλλευόταν τον παίκτη παραπάνω, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού χάρη στις υπεραριθμίες που δημιουργούσε εντός του αγωνιστικού χώρου. Τα “λιοντάρια” δεν μπορούσα να δημιουργήσουν με ιδιαίτερη ευκολία, λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος και δεν διεκδίκησαν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Αντίθετα, η Μαρσέιγ πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 85′ με τον Μπεμπά και σφράγισε την πρώτη της νίκη στους ομίλους του Champions League, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση των θέσεων που οδηγούν είτε στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, είτε στο Europa League.

ΓΚΟΛ: 13′ Σάντσες, 16′ Αρίτ, 28′ Μπαλέρντι, 85′ Μπεμπά / 1′ Τρινκάο

Κίτρινες: 43′ Βερετούτ / 34′ Τζουστ, 40′ Σάντος, 43′ Εσγκάιο

Κόκκινη: 23′ Αντάν

Μαρσέιγ (Ίγκορ Τούντορ): Λόπες, Μπαλέρντι, Μπαϊγί (77′ Ζιγκό), Μπεμπά, Βερετούτ (62′ Ρονζιέ), Γκεντουζί, Ταβάρες, Κλάους, Αρίτ (77′ Γκέρσον), Ουντέρ (62′ Γκεγέ), Σάντσες

Σπόρτινγκ (Ρούμπεν Αμορίμ): Αντάν, Τζουστ (46′ Μάρσα), Ινάσιο, Ρέις, Ουγκάρτε (46′ Ναζίνιο), Μορίτα, Εσγκάιο, Σάντος (46′ Παουλίνιο), Τρινκάο, Γκονσάλβες (46′ Αλεξανδρόπουλος), Έντουαρτς (26′ Ισραέλ)