Η Λεβερκούζεν πλήγωσε την Μπάγερν και την έριξε από την κορυφή!

Ο Τσάβι Αλόνσο κέρασε… φαρμάκι την πρώην του ομάδα στην ποδοσφαιρική του καριέρα, καθώς οι “ασπιρίνες” έφτασαν σε σπουδαία ανατροπή χάρη στην… άσπρη βούλα κι επικράτησαν με 2:1 των Βαυαρών.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να φτάσει στην τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Γερμανίας μπορεί να προηγήθηκαν στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, αλλά οι “ασπιρίνες” κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με δύο τέρματα από το σημείο του πέναλτι, δίνοντας συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα. Έτσι, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έπεσε από την κορυφή της Bundesliga, στην οποία βρίσκεται ξανά η Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι Βαυαροί διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα και αναζητούσαν τους κατάλληλους… διαδρόμους για να ανοίξουν την άμυνα της Λεβερκούζεν. Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε δίχως αξιοσημείωτη ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Στο 15′, οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή, με τον Ντιαμπί να πιάνει το σουτ από το όριο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σόμερ. Η πρώτη ευκαιρία της Μπάγερν Μονάχου ήταν και… φαρμακερή. Στο 22′, ο Κίμιχ έπιασε όμορφο σουτ από την άκρη της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χραντέτσκι. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πήραν με το μέρος τους την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 1:0 υπέρ των Βαυαρών.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την κατοχή της μπάλας και αναζητούσαν ένα δεύτερο γκολ, ενώ η Λεβερκούζεν έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 50′, οι Βαυαροί έχασαν σημαντική ευκαιρία για τον διπλασιασμό των τερμάτων τους, καθώς ο Σανέ κοντρόλαρε την μπάλα μέσα σην περιοχή και σούταρε στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 54′, οι “ασπιρίνες” κέρδισαν πέναλτι, ο Παλάσιος ανέλαβε την εκτέλεση και τη μετουσίωσε σε γκολ, ισοφαρίζοντας σε 1:1 για την ομάδα του. Εν συνεχεία, οι Βαυαροί ενέτειναν τις προσπάθειές τους για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα, ωστόσο στο 72′ υπήρξε νέα παράβαση εντός της περιοχής υπέρ των γηπεδούχων. Ο Παλάσιος ανέλαβε ξανά την εκτέλεση πέναλτι και νίκησε για ακόμη μία φορά τον Σόμερ, κάνοντας την ανατροπή (2:1). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η Μπάγερν δεν κατάφερε να αποκόμισει κάτι θετικό από τον αγώνα και η Λεβερκούζεν πήρε σπουδαία νίκη με 2:1.//

ΓΚΟΛ: 55′, 72′ Παλάσιος / 22′ Κίμιχ
Κίτρινες: 39′ Φριμπόνγκ, 53′ Αντλί, 83′ Ινκαπιάς / 43′ Παβάρ, 64′ Στάνισιτς, 82′ Ουπαμεκανό
Κόκκινη:-

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τσάβι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Κοσουνού, Ταπσομπά, Φριμπόνγκ, Ινκαπίας, Παλάσιος, Άντριχ, Ντεμιρμπάι, Ντιαμπί (90′ Ταχ), Αντλί (84′ Μπάκερ), Βιρτς

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Σόμερ, Ουπαμεκανό, Παβάρ (56′ Στάνισιτς), Ντε Λιχτ, Γκορέτσκα (76′ Τελ), Κίμιχ, Ντέιβις, Κανσέλο (46′ Γκνάμπρι), Σανέ, Μανέ (46′ Κομάν), Μίλερ (46′ Μουζιάλα)

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Εκτός έδρας με Σάλκε (1/4)
Μπάγερν Μονάχου: Εντός έδρας με Μπορούσια Ντόρτμουντ (1/4)