Η Λέτσε… φρέναρε την Αταλάντα

Μεγάλο διπλό για την ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι που έφυγαν με το… τρίποντο από το Μπέργκαμο, επικρατώντας 2:1 των “μπεργκαμάσκι”, οι έχασαν… έδαφος στο κυνήγι της τετράδας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λέτσε, η οποία βρήκε δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σεζάι στον αιφνιδιασμό, με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σουτ στο Μπέργκαμο, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Αταλάντα προσπάθησε να βρει χώρους, να κυκλοφορήσει τη μπάλα και λίγο έλειψε να απειλήσει με τον Χέιλουντ, όμως η προσπάθειά του κόπηκε. Στο 33ο λεπτό ο Μάελε, προσπάθησε να σκοράρει, όμως το σουτ του, σταμάτησε ο κίπερ της Λέτσε διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Αταλάντα βρήκε δίχτυα με τον Λούκμαν, όμως ακυρώθηκε ως οφσαίντ με τη Λέτσε να διατηρεί το προβάδισμα. Οι “μπεργκαμάσκι” συνέχισαν να πιέζουν, με τον Σόπι, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, όμως ο Φαλκόνε σταμάτησε την προσπάθειά του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με τον Μπλιν να αξιοποιεί τη μπαλιά που δέχθηκε και με τέλεια κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Η Αταλάντα στη συνέχεια απείλησε και έψαξε το γκολ, κυκλοφορόντας τη μπάλα και στο 87′ κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Λέτσε και να μειώσει. Ο Χέιλουντ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του κίπερ των φιλοξενούμενων και μείωσε σε 2:1. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τη Λέτσε να φεύγει με το πολύ σημαντικό τρίποντο και να παίρνει βαθμολογική ανάσα, καθώς απομακρύνεται κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη βρισκόμενη στο +10. Από την άλλη η Αταλάντα, παρέμεινε στην 5η θέση, όμως έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Ρόμα, στον βαθμολογικό πίνακα και να χτυπήσει τετράδα.//

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής της Serie A:

Παρασκευή 17/2
Σασουόλο – Νάπολι 0:2
(12’ Κβαρατσκέλια, 33’ Όσιμεν)

Σάββατο 18/2
Σαμπντόρια – Μπολόνια 1:2
(68′ πεν. Σαμπίρι – 27′ Σοριάνο, 90′ Ορσολίνι)

Μόντσα – Μίλαν 0:1
(31′ Μεσίας)

Ίντερ – Ουντινέζε 3:1 (20′ Λουκάκου, 73′ Μικιταριάν, 89′ Λ. Μαρτίνες / 43′ Λόβριτς)