Η Φλουμινένσε στην… κορυφή της Νότιας Αμερικής

Σε ένα ματς για… γερά νεύρα, οι Βραζιλιάνοι έδειξαν χαρακτήρα και επικράτησαν 2-1 της Μπόκα Τζούνιορς (1-1 κανονική διάρκεια) κατακτώντας για πρώτη φορά στην ιστορία τους το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η Φλουμινένσε στην κορυφή της Νότιας Αμερικής. Ο Κάνο έκανε την αρχή, σκοράροντας στο 36ο λεπτό, με τον Αντβίνκουλα να βρίσκει δίχτυα και να… καθυστερεί προσωρινά το πάρτι των Βραζιλιάνων. Ωστόσο ο Κένεντι, βρήκε το γκολ που αναζητούσε στην παράταση και… σήκωσε το Μαρακανά στο πόδι.

Ο αγώνας:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Φλουμινένσε να είναι αυτή που έχει την πρώτη καλή στιγμή. Στο 14ο λεπτό, ο Κάνο έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλά του Ρομέρο. Η Μπόκα απάντησε άμεσα με τον Μερεντιέλ να κάνει το σουτ και τον Φάμπιο να μπλοκάρει εύκολα. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Μαρσέλο εμφανίστηκε αρκετά δραστήριος στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να βοηθήσει την ομάδα του να βρει το πολυπόθητο γκολ. Στο 36ο λεπτό, οι Βραζιλιάνοι βρήκαν δίχτυα με τον Χερμάν Κάνο να σκοράρει και να βάζει τη Φλουμινένσε σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο μέρος, οι Αργεντίνοι προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμούς και να κρατήσουν μπάλα, ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης. Η πίεση των Βραζιλιάνων ωστόσο ήταν ασφυτική. Στο 72ο λεπτό, η Μπόκα έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία, με τον Αντβίνκουλα να βρίσκει δίχτυα. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στη συνέχεια να βρουν ένα ακόμη γκολ, αυτό που θα τις ανέβαζε στην κορυφή του κόσμου, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να χάνουν τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή της αναμέτρησης με τον Μπαρμπόζα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Το πρώτο μέρος του έξτρα χρόνου ξεκίνησε ιδανικά για τη Φλουμινένσε που στο 99ο λεπτό σκόραρε σηκώνοντας… στο πόδι το Μαρακανά. Ο Μαρσέλο παρακολουθούσε δακρυσμένος την εξέλιξη της αναμέτρησης, με την απογοήτευση να είναι ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών της Μπόκα. Στο 105ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Φάμπρα είδε την κόκκινη κάρτα, ενώ με 10 αγωνιζόταν από το 101′ και η Φλουμινένσε λόγω αποβολής του σκόρερ.

Γκολ: 72′ Αντβίνκουλα / 36′ Κάνο, 99′ Κένεντι

Μπόκα Τζούνιορς: Ρομέρο, Αντβίνκουλα, Φιγάλ, Βαλεντίνι, Φάμπρα, Μεδίνα, Π. Φερνάντες, Ε. Φερνάντες, Μπάρκο, Καβάνι, Μερεντιέλ

Φλουμινένσε: Φάμπιο, Σαβιέρ, Νίνο, Μέλο, Μαρσέλο, Μαρτινέλι, Αντρέ, Αρίας, Γκάνσο, Κένο, Κάνο