Η Φλαμένγκο τον τελικό της… παρηγοριάς

Οι Βραζιλιάνοι επικράτησαν με 4:2 της Αλ Αχλί στην Ταγγέρη του Μαρόκου και τερμάτισαν στην 3η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις μετά την απογοητευτική ήττα στον ημιτελικό.

Γνώρισε πολύ οδυνηρή ήττα με 3:2 από την Αλ Χιλάλ της Σαουδικής Αραβίας και έτσι το όνειρο της Φλαμένγκο να κατακτήσει την κορυφή του κόσμου μετά από 41 χρόνια πήρε τέλος από νωρίς. Στον… τελικό της παρηγοριάς, οι Βραζιλιάνοι νίκησαν με 4:2 την Αλ Αχλί και τερμάτισαν στην 3η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Σε ένα ματς που είχε έξι γκολ, τρία πέναλτι (το ένα άστοχο), μία αποβολή, ανατροπή στην ανατροπή και αγωνία μέχρι τα τελευταία λεπτά, η κάτοχος του Copa Libertadores προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάμπριελ Μπαρμπόσα, με τον Αμπντελκαντέρ να ισοφαρίζει σε 1:1 με καρφωτή κεφαλιά στο 37′. Στο 58′ οι Αιγύπτιοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μπουν μπροστά στο σκορ, με τον Μααλούλ να αστοχεί από την άσπρη βούλα, αλλά τελικά έκαναν το 2:1 δύο λεπτά αργότερα (60′), όπου ο Αμπντελκαντέρ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 69′ ο Αμπντουλφατάχ είδε απευθείας κόκκινη κάρτα και η Φλαμένγκο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ισοφαρίζοντας σε 2:2 με γκολ του Πέδρο στο 77′. Ο Μπαρμπόσα σκόραρε ξανά με πέναλτι, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο 85′. Ο Πέδρο πέτυχε το δεύτερό του γκολ στον μικρό τελικό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1′), διαμορφώνοντας στο τελικό 4:2 υπέρ των Βραζιλιάνων.//