Η Έλτσε… έχει σφυγμό!

Η ομάδα του Πάμπλο Μαρτσίν πήρε μία τεράστιας σημασίας νίκης μέσα στο “Βίζιτ Μαγιόρκα Εστάντι”, επικρατώντας με 1:0 της Μαγιόρκα, χάρη σε ένα γκολ του Λούκας Μπογιέ στο 89ο λεπτό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στην Μαγιόρκα με τον Ροντρίγκες στο 25′, ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Έλτσε ανέβασε την απόδοσή της. Στο 31ο λεπτό ο Γκουμπάου σούταρε από τα όρια της περιοχής, με τον Ράικοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μασκαρέλ έφτασε κοντά στο να σκοράρει, αλλά το σουτ του πέρασε οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μία σέντρα-σουτ του Μπογιέ στο 51’… έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στους γηπεδούχους. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μουρίκι απώλεσε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του, όταν ένα εκπληκτικό σουτ του απομακρύνθηκε με τεράστια δυσκολία από τον Μπαντία. Ο ρυθμός είχε ανέβει θεαματικά σε εκείνο το σημείο, με τους δύο πορτιέρε να είναι οι πρωταγωνιστές του δευτέρου μέρους. Ο γόρδιος δεσμός… κόπηκε στο 89ο λεπτό, χάρη στον Μπογιέ. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε πλήρως μία πολύ καλή σέντρα του Γκουμπάου και με ένα γεμάτο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 90’+7′ ο Βεντάτ Μουρίκι κατάφερε να σκοράρει, όμως η ισοφάριση δεν έγινε ποτέ, μιας και ο VAR ακύρωσε το τέρμα λόγω φάουλ. Με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε έως το τέλος το 1:0.

Η Έλτσε παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά πλέον μετράει 12 βαθμούς, έχοντας πετύχει τη δεύτερή της νίκη. Βέβαια, απέχει 13 ολόκληρους πόντους από τις θέσεις της σωτηρίας. Από την άλλη, η Μαγιόρκα έμεινε στην 10η θέση, έχοντας 31 βαθμούς. Με αυτόν τον τρόπο έμεινε στο -6 από την 6η Βιγιαρεάλ και το -3 από την 7η Ράγιο Βαγιεκάνο.//

ΓΚΟΛ: 90’+7′ Μουρίκι – 89′ Μπογιέ

Κίτρινες: 49′ Ραίγιο, 65′ Κοπέτε, 77′ Μουρίκι – 11′ Ντέκα, 39′ Καρμόνα, 65′ Μπογιέ