Η Χετάφε “έκλεψε” το βαθμό στην… παράταση

H Κάντιθ έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, με τους Μαδριλένους να ισοφαρίζουν (2:2) στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της La Liga. Οι δύο ομάδες δεν έμειναν ικανοποιημένες από την ισοπαλία, καθώς εξακολουθούν να βρίσκονται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

To πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης “σπαταλήθηκε” από τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν -μάταια- να επιβληθούν η μία της άλλης. Στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Ο Μαξίμοβιτς πλάσαρε μέσα από τον περιοχή, με τον Λεντέσμα να αποκρούει, την μπάλα να φτάνει στον Ουνάλ και τον Αργεντινό γκολκίπερ να πραγματοποιεί δεύτερη δύσκολη απόρκουση. Στο 39′, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Κάντιθ προηγήθηκε με κεφαλιά του Σομπρίνο, η οποία κατέληξε στο αριστερό “Γ”. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2:0, όμως ο Σόρια απέκρουσε το δυνατό σουτ του Εσκαλάντε.

Στο 60ο λεπτό η Χετάφε κέρδισε πέναλτι, έπειτα από εξέταση του VAR, με τον Ενές Ουνάλ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ισοφαρίζει για την ομάδα της Μαδρίτης. Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε… ξέφρενο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν όμως να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ και τα δυνατά μαρκαρίσματα να πληθαίνουν. Στο 80ο λεπτό ο Ντομίνγκος Ντουάρτε δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες. Ο Αλκαράθ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 2:1 της Κάντιθ. Οι πολλές διακοπές οδήγησαν σε μεγάλο αριθμό καθυστερήσεων, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να ισοφαρίζουν σε 2:2, στο 90+14′, με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ουνάλ.//