Η αξιόμαχη Ουγγαρία «βρυχήθηκε» στα «Τρία Λιοντάρια» μετά από 60 χρόνια

Οι «Μαγικοί Μαγιάροι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κι επικράτησαν της Αγγλίας με 1-0 στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου για το πρώτο γκρουπ δυναμικότητας στο Nations League.

Οι Ούγγροι διέψευσαν τα προγνωστικά και επικράτησαν με 1-0 της Αγγλίας, βάζοντας «φρένο» στο αήττητο σερί των «Τριών Λιονταριών» στην Ουγγαρία. Παράλληλα, η σημερινή τους νίκη αποτελεί και την πρώτη κόντρα στην Αγγλία μετά το 1962.

Ο αγώνας:

Η Αγγλία άρχισε την αναμέτρηση, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι Ούγγροι στέκονταν εξαιρετικά στα 2/3 του γηπέδου, εμποδίζοντας τη δημιουργία των φιλοξενούμενων. Μόλις στο 3ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Σαλάι που μπλόκαρε ο Πίκφορντ. Στην επόμενη φάση, οι Άγγλοι απάντησαν με καλή ευκαιρία. Ο Κέιν έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το curler και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 9ο λεπτό, ο Ατίλα Σαλάι έβαλε εξαιρετικά το σώμα του σε σουτ του Μπόουεν και αποσόβησε τον κίνδυνο για την εθνική του ομάδα. Τρία λεπτά αργότερα, η Ουγγαρία έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Νέγκο έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Σομποσλάι, εκείνος νίκησε τον Πίκφορντ, αλλά ο Κόουντι έδιωξε την μπάλα εγκαίρως. Η Αγγλία ήταν ανώτερη στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού με περισσότερα πατήματα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια εκ των καλών συνθηκών της. Και οι δύο ομάδες έβρισκαν τρόπο να «ενοχλήσουν» τα αντίπαλα καρέ, αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως σκορ στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να αγωνίζονται με απολαυστικό ρυθμό, όντας συνεχώς και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αμφότερες προσπαθούσαν συνεχώς να κάνουν τη γρηγορότερη δυνατή μετάβαση από τις δύο φάσεις του παιχνιδιού. Στο 48′ ο Νάγκι έκανε πολύ καλό σου έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 51′ η Αγγλία απάντησε με τον Σάκα σε καλή στιγμή που επενέβη ο Γκουλάσι. Στο 64′ η Ουγγαρία κέρδισε πέναλτι και ο Σομποσλάι νίκησε τον Πίκφορντ για το 1-0. Μετά το γκολ, οι Άγγλοι αύξησαν την πίεσή τους, αναζητώντας άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Στο 77′ ο Κόουντι νίκησε άπαντες στον αέρα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πίκφορντ. Η Αγγλία προσπαθούσε συνεχώς να διασπάσει την άμυνα της Ουγγαρίας, αλλά δίχως επιτυχία. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0 όταν ο Πίκφορντ απόκρουσε το πλασέ του Κλεϊνχάισλερ και στη συνεχεία ο Σέφερ αστόχησε σε κενή εστία.

ΓΚΟΛ: 64′ Σομποσλάι (πεν)

Κίτρινες: 21′ Σέφερ, 90+1′ Γκουλάσι / 51′ Κόουντι, 90+4′ Τζέιμς, 90+4′ Κέιν

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Όρμπαν, Λανγκ, Ατίλα Σάλαϊ (Βέτσεϊ , Νάγκι (82′ Στάιλς), Νέγκο, Σέφερ, Ζ. Νάγκι (88′ Άνταμ), Σομποσλάι (82′ Φιόλα), Σάλαϊ (Κλεϊνσχάισλερ), Άνταμ Σάλαϊ

Αγγλία (Γκάρι Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Μαγκουάιρ, Γουόκερ (62′ Στόουνς), Κόουντι (79′ Φίλιπς), Ράις, Μπέλιγχαμ, Τζάστιν (46′ Σάκα), Άρνολντ (62′ Τζέιμς), Μάουντ (62′ Γκρίλις), Μπόουεν, Κέιν