Η Άστον Βίλα έβαλε “στοπ” στη Νιουκάστλ και… βλέπει Ευρώπη!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι συνέχισε την εκπληκτική της πορεία, επικράτησε με 3:0 των “ανθρακωρύχων”, για την 31η αγωνιστική της Premier League και έβαλε… πλώρη για τις θέσεις των ευρωπαϊκών εισιτηρίων!

Η Άστον Βίλα βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και φρόντισε να το επιβεβαιώσει κόντρα στην εξίσου φορμαρισμένη Νιουκάστλ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έδωσε συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα (πέμπτη σερί νίκη) και έβαλε τέλος στο σερί των “ανθρακωρύχων” (πέντε διαδοχικές νίκες), δηλώνοντας παρούσα ακόμη και για τις θέσεις της Ευρώπης. Οι “χωριάτες” προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με γκολ του Ράμσεϊ και διπλασίασαν αρχικά τα τέρματά τους στο 61′ με τον Γουότκινς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο ίδιος ποδοσφαιριστής χρίστηκε ξανά σκόρερ, αυτή τη φορά υπό κανονική θέση και έκανε το 2:0. Στο 84′, ο Γουότκινς πέτυχε κι άλλο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3:0 για την ομάδα του, υπογράφοντας μία σπουδαία νίκη.

Έτσι, η Άστον Βίλα έφτασε τους 50 βαθμούς και παρέμεινε στην έκτη θέση, απέχοντας μόλις ένα τρίποντο από την πέμπτη Τότεναμ. Βέβαια, έχει παιχνίδια παραπάνω από την Μπράιτον και τη Λίβερπουλ, που την απειλούν άμεσα για την έκτη θέση. Αντίθετα, η Νιουκάστλ παρέμεινε στην τρίτη θέση, όμως ενδέχεται να τη χάσει από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ακολουθεί στην τέταρτη θέση και δεν έχει αγωνιστεί ακόμη για αυτή την αγωνιστική.//

Άστον Βίλα: Εκτός έδρας με Μπρέντφορντ (22/4)
Νιουκάστλ: Εντός έδρας με Τότεναμ (23/4)