Η Αλμερία σώθηκε στην εκπνοή

Ένα τέρμα στο 90’+6′ ήταν αρκετό για να χαρίσει έναν υπερπολύτιμο βαθμό στους Ανδαλουσιανούς, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1:1 απέναντι στην Κάντιθ στο “Estadio de los Juegos Mediterráneos”.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 49ο λεπτό με τον Ροτζέρ Μαρτί μετά από μία εξαιρετική κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι όμως το πάλεψαν… μέχρι τέλους και κάπως έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Γκονσάλο Μελέρο. Ο πόντος που κέρδισε η Αλμερία την έβαλε σε τριπλή ισοβαθμία με Βαλένθια και Χετάφε στις θέσεις 17,18 και 19. Από την άλλη, η Κάντιθ μπήκε επίσης σε τριπλή ισοβαθμία, με Σεβίλλη και Ρεάλ Βαγιαδολίδ, στις θέσεις 13, 14 και 15, με 28 πόντους.//