Η Αλμερία πήρε το “τρίποντο” και προσπέρασε τη Θέλτα

Οι “ροχιμπλάνκος” φιλοξένησαν τη “σελέστε” στο “Μεντιτεράνεο” στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της La Liga και επικράτησαν με 3-1 πετυχαίνοντας ολοκληρωτική ανατροπή.

Η Θέλτα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 25′ με τον Βέιγκα. Επτά λεπτά αργότερα, ο σκόρερ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα έπειτα από σκληρό φάουλ, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Θέλτα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αλμερία μπήκε δυνατά και ισοφάρισε στο 52′ με τον Λάσαρο. Στη συμπλήρωση μίας ώρα παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τον Ντε Λα Ος να γράφει το 2-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, έκαναν τρία τα τέρματά τους με τον Εγκουαράς να γράφει το τελικό 3-1.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τη Θέλτα να είναι πιο απειλητική και στο 25′ άνοιξε το σκορ με τον Βέιγκα, ο οποίος με ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα ψηλά στο αριστερό δοκάρι Μαρτίνες και στη συνέχεια στα δίχτυα για να γράψει το 0-1. Στο 32′, ο σκόρερ της αναμέτρησης, Βέιγκα, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα έπειτα από έλεγχο στο VAR και αλλαγή της πρώτης απόφασης που ήταν κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του Ντελ Θέρο Γκράντε. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Αλμερία ισορρόπησε το παιχνίδι όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Μαρκεσίν. Το ημίχρονο έληξε με τη Θέλτα να κρατάει το προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν “ψυχωμένοι”. Μόλις στο έβδομο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λάσαρο έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ισοφάρισε σε 1-1. Οκτώ λεπτά αργότερα, η Αλμερία ολοκλήρωσε την ανατροπή και ο Ντε Λα Ος με σουτ το οποίο βρήκε σε σώμα και άλλαξε πορεία έκανε το 2-1. Στο 78′, η ομάδα του Ρούμπι κέρδισε πέναλτι. Ο ρέφερι της αναμέτρησης εξέτασε τη φάση από το VAR και πήρε την απόφαση του πίσω. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Αλμερία έκανε τρία τα τέρματά της με τον Εγκουαράς που πέρασε λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ένα ωραίο πλασέ μέσα στη μεγάλη περιοχή ήταν αρκετό για να διαμορφώσει το τελικό 3-1. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή από την αναμέτρηση με την Αλμερία να παίρνει τη νίκη και να προσπερνάει τη Θέλτα στη βαθμολογία για δύο βαθμούς.

ΓΚΟΛ: (52′ Λάσαρο, 60′ Ντε Λα Ος, 90+6′ Εγκουαράς/ 25′ Βέιγκα)

Κίτρινες: (22′ Εμπάρμπα, 27′ Ντε Λα Ος, 84′ Μελέρο, 90+2 Έλι)

Κόκκινη: (32′ Βέιγκα)

Αλμερία (Ρούμπι): Μαρτίνες, Μέντες (46′ Πόσο), Έλι, Μπάμπιτς, Ακιέμε, Ντε Λα Ος, Μελέρο (86′ Εγκουαράς), Μπαπτιστάο (61′ Ραμαζάνι), Ρομπερτόνε, Εμπάρμπα (46′ Λάσαρο), Τουρέ (67′ Σόουσα)

Θέλτα (Εντουάρδο Κοουδέτ): Μαρκεσίν, Μινγκέθα, Άιντο, Νούνιες, Γκαλάν (86′ Ντουράν), Μπελτράν (89′ Πασιένσια), Ροντρίγκες, Βέιγκα, Πέρεθ (46′ Σέρβι), Άσπας, Λάρσεν (46′ Τάπια)