Η Αλ Χιλάλ πήρε εισιτήριο και περιμένει το Αλ Αχλί – Ρεάλ Μαδρίτης

Η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας επικράτησε με 3:2 της Φλαμένγκο στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό της διοργάνωσης.

Το πρώτο εισιτήριο του τελικού δόθηκε στην Αλ Χιλάλ. Η ομάδα από το Ριάντ νίκησε τη Φλαμένγκο με 3:1 και “κλείδωσε” την παρουσία της στον τελικό. Μόλις στο 4ο λεπτό, οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Αλ-Νταουσάρι, αλλά η βραζιλιάνικη ομάδα βρήκε απάντηση στο 20′ με τον Πέδρο, κάνοντας το 1:1. Το ημίχρονο είχε εκ νέου συγκινήσεις, καθώς στο 45+8′, η Φλαμένγκο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκέρσον, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι και ο Αλ-Νταουσάρι ευστόχησε εύκολα για το εκ νέου προβάδισμα (2:1).

Στη συνέχεια, τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για την ομάδα της Σαουδικής Αραβίας, η οποία βρήκε τρίτο γκολ με τον Βιέτο στο 70ο λεπτό. Η Φλαμένγκο άγχωσε τους αντιπάλους της στο 90+1′, όταν μείωσε στο τελικό 3:2 με γκολ του Πέδρο. Πλέον, η Αλ Χιλάλ αναμένει την αντίπαλό της στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων. Θυμίζουμε πως την Τετάρτη (8/2, 21:00), η Αλ-Αχλί κοντράρεται με τη Ρεάλ Μαδρίτης και μία εκ των δύο ομάδων θα πάρει το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Με αυτή την πρόκριση, η Αλ Χιλάλ έγινε η πρώτη ομάδα από τη Σαουδική Αραβία που προκρίνεται σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.//