Γύρισε από την “κόλαση” η Φούλαμ | “Ανάσα” για την Άστον Βίλα

Με δύο πολύ σημαντικές αναμετρήσεις ξεκίνησε η 8η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, όπου η ομάδα του Μάρκο Σίλβα πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή ενώ αυτή του Στίβεν Τζέραρντ έδειξε να έχει “σφυγμό”.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Φούλαμ 2-3

Η Φόρεστ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με τον Αβονίγι μόλις στο 11ο λεπτό. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με… φόρα. Στο 55′, από ένα κόρνερ του Γουίλιαν, ο Τετέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χέντερσον με ωραία κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και συνεργάστηκε με τον Παλίνια ο οποίος εξαπέλυσε ένα φανταστικό σουτ από τα 20 μέτρα για την ανατροπή. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 60′ ο Ρέιντ τροφοδότησε τον Ριντ και αυτός πλάσαρε για το 3-1. Μέσα σε πέντε λεπτά η ομάδα του Μάρκο Σίλβα σόκαρε τη Νότιγχαμ. Στο 77′ ο Ο’ Μπράιεν είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του και πλάσαρε εύστοχα για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 υπέρ των Λονδρέζων.

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χέντερσον, ΜακΚένα, Κουκ (63′ Λίνγκαρντ), Μπολί (63′ Γουόραλ), Λόντι, Φρέλερ (70′ Ο’ Μπράιεν), Γιάτες, Γουίλιαμς (89′ Ντέννις), Γκιμπς-Γουάιτ, Τζόνσον, Αβονίγι (70′ Σούριτζ)

Φούλαμ (Μάρκο Σίλβα): Λένο, Ντιόπ, Ρέαμ, Ανταραμπίγιο, Τετέ, Παλίνια, Ριντ, Γουίλιαν (70′ Γουίλιαν), Περέιρα (83′ Κέιρνι), Ρέιντ (Κεμπάντο 90’+1′), Μίτροβιτς (90′ Κ. Βινίσιους)

Άστον Βίλα – Σάουθαμπτον 1-0

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε γρήγορα. Στο 41ο λεπτό όμως, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σε μία φάση διαρκείας. Ο Γουότκινς έπιασε μια κεφαλιά που απέκρουσε ο Μπαζούνου, αλλά στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Ράμσεϊ, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε με τα “λιοντάρια” να ελέγχουν τον ρυθμό και να διατηρούν έως το φινάλε το υπέρ τους 1-0.

Άστον Βίλα (Στίβεν Τζέραρντ): Μαρτίνες, Γιάνγκ, Κονσά, Μινγκς, Ντιν, ΜακΓκίν, Καμαρά (44′ Ντ. Λουίζ), Ράμσεϊ (67′ Ντεντόνκερ), Κουτίνιο (84′ Ίνγκς), Μπέιλι (67′ Μπουεντία), Γουότκινς

Σάουθαμπτον (Ραλφ Χάσενχουτλ): Μπαζούνου, Περό (46′ Λάριος), Σαλισού, Μπέλα-Κότσαπ, Γουόκερ-Πίτερς, Βαρντ-Πράους, Ντιαλό (46′ Αρίμπο), Α. Άρμστρονγκ (71′ Σ. Άρμστρονγκ), Ντζενέπο, Ελγιουνούσι (79′ Εντόζι), Άνταμς (71′ Μάρα)